En popüler Müslüman lider Kral Abdullah

Amerikan Pew Araştırma Merkezinin kamuoyu yoklamalarında, Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Müslüman ülkelerde "en popüler lider" oldu.

Anadolu Ajansı 07.02.2010 - 13:28

En popüler Müslüman lider Kral Abdullah

Saudi Gazette'de yer alan habere göre, Amerikan Pew Araştırma Merkezi, bu yoklamayı, Mısır, Endonezya, Ürdün, Lübnan, Pakistan, Türkiye, Filistin, Nijerya ve İsrail'in Arap toplumlarında yaptı.

Yoklamaya katılanların Ürdün'de yüzde 92'sinin, Mısır'da yüzde 83'ünün, Pakistan'da yüzde 64'ünün, Endonezya'da yüzde 61'inin, Kral Abdullah'ın uluslararası arenada çok etkin ve güzel işler yaptığını söylediği belirtildi.

Araştırma merkezi, Kral Abdullah'ın ikinci kez böyle bir başarıyı yakaladığını ve 2007 yılında da yine "en popüler lider" seçildiğini ifade etti.

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın ise en az oy alan kişi olduğu kaydedildi. Sadece Lübnan'da yüzde 37 oranında destek almayı başaran Nasrallah'ın Şii topluluğu arasında yüzde 97 güven oyu aldığı da ifade edildi. Bunun yanı sıra Batı Şeria'da oylamaya katılanların yüzde 71'i Nasrallah'ın uluslararası arenada etkin olduğunu belirtti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın 2007'deki popülaritesinin ciddi şekilde düştüğü kaydedilirken, özellikle Mısır, Ürdün ve Filistin halkı arasında güven kaybettiği ifade edildi.

KARZAİ VE AHMEDİNEJAD DÜŞÜŞTE
Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın son seçimlerden sonra genellikle Müslüman ülkeler arasında popülaritesinin çok düştüğü de belirtildi.

Ahmedinejad'ın Filistin topraklarında en yüksek popülaritesinin yüzde 45, Endonezya'da yüzde 43 iken bu rakamların yarı yarıya düştüğü kaydedildi.

Hiçbir ülkede yüzde 40'dan fazla güven oyu alamayan Karzai'nin, Pakistan'da yüzde 10, Türkiye'de yüzde 7, Lübnan'da yüzde 7 güven oyu aldığı ifade edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...