ABD'de ara seçimler: Senato'da Cumhuriyetçiler, Meclis'te Demokratlar ipi göğüsledi

ABD'de son yılların en kritik ara seçimi gerçekleşiyor. ABD basını sonucu, "Senato'da Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar kazandı" şeklinde duyurdu. Donald Trump, "Bu gece muhteşem bir başarıydı, herkese teşekkürler" mesajı atarken, NTV yayınında gerçekten öyle olup olmadığı konuşuldu. Senato seçimlerinde Cumhuriyetçiler şu an 51'e 45 önde bulunuyor. Bu sonuç Senato'da çoğunluk için yeterli. Temsilciler Meclisi'nde ise Trump kaybetti ve Demokratlar şu anda 219'a 193 önde gidiyor.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 07.11.2018 - 09:44 | Son Güncelleme : 07.11.2018 - 12:29

ABD'de ara seçimler: Senato'da Cumhuriyetçiler, Meclis'te Demokratlar ipi göğüsledi

ABD’de seçmenler kritik ara seçimler için bugün sandık başına gitti. 

Birçok eyalette oy kullanma merkezlerinde uzun kuyruklar oluştu. Bugüne kadar yapılan son üç ara seçimde seçime katılım oranı ortalama yüzde 40 olurken, bu yıl rekor 

Seçimin en yakından izlenen tarafı Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğun hangi partide olacağıydı. Seçim öncesi Beyaz Saray'la birlikte hem Senato hem de Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerin elinde bulunuyordu.

Bugünkü seçimlerde Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi'nde kaybetti. Trump önderliğindeki Cumhuriyetçiler Senato'da ise üstünlüğü korumayı başardı. 

Son duruma göre; Senato'da Cumhuriyetçiler 51, Demokratlar 45 sandalyeye sahip.  Temsilciler Meclisi'nde ise Cumhuriyetçiler 219 Demokratlar 193 sandalyenin sahibi.  Bugünkü seçimlerde 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin üyelerinin tamamı, 100 üyeli Senato’nun da 35 üyesi belli olacak. 

8 YIL SONRA TEMSİLCİLER MECLİSİ DEMOKRATLARIN

Resmi olmayan sonuçlara göre Demokratlar 8 yıl aranın ardından Temsilciler Meclisi'ndeki üstünlüğü Cumhuriyetçilerin elinden aldı.

Halen sayımı devam eden sonuçlar üzerinden yapılan tahminlere göre, Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar 228 vekile ulaşabilir.

Mevcut durumda Temsilciler Meclisi'nde 237 Cumhuriyetçi ve 193 Demokrat Temsilci görev yaparken, 5 koltuk ise bazı nedenlerle boş bulunuyordu.

6 VALİLİK KOLTUĞU DEMOKRATLARA GEÇTİ 

Ayrıca 36 eyalette seçmenler vali seçimi için de oy kullandı. Bazı eyaletlerde farklı yasal düzenlemeler de referanduma sunuldu. Valilik seçimlerinden Demokratlar, 6 koltuğu Cumhuriyetçilerden almayı başardı. 

NTV ÖZEL YAYININI İZLE

TRUMP'TAN 'MUHTEŞEM BAŞARI' MESAJI 

Twitter'dan açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, "Bu gece muhteşem bir başarıydı, herkese teşekkürler" dedi. 

GERÇEKTEN BAŞARI MI?

Temsiliciler Meclisi'nde üstünlüğü Demokratların ele geçirmesine rağmen Trump'ın bu sonuçları başarılı görmesi dikkati çekti. Bu durumda Kongre'nin onayına ihtiyaç duyulan konularda Trump'ın hareket alanı daralmış olacak ve bu durum NTV yayınında konuşuldu.

Trump'ın mesajından "Cumhuriyetçiler değil ABD kazandı anlamı da çıkar" notunu düşen DYG Dış İlişkiler ve Haberler Müdürü Ahmet Yeşiltepe, şu değerlendirmeyi yaptı:

VİDEO: TRUMP'IN KRİTİK SEÇİMİ (GERÇEKTEN 'MUHTEŞEM BİR BAŞARI' MI?)

"Kendisinin görevi onaylandı diye görüyor. 1956’dan bu yana ara seçimlerde başkanların hemen hepsinin kaybettiğini görüyoruz ve bunların en büyüğünü de Obama yaşadı. Trump Senato’yu sağlam tuttu, kongrede ise sıkıntı olacağı zaten belliydi. Trump için muazzam bir başarı diyebiliriz. Trump açısından, sadece Cumhuriyetçiler içinde McCain misali güçlü bir iç muhalefet olursa, yüz kızartıcı bir suç ya da Ruslarla ilişkisiyle ilgii yeni deliller ortaya çıkarsa azledilme gibi bir durum söz konusu olabilir. 'Olağansütü bir başarı' diyor ve evet doğru... Kanatlardan birini sağlam tutmuş durumda ve Senato daha güçlü kanattır. Örneğin Senato'nun onayı olamadan azledilme olmaz. Senatoyu kaybetseydi 'topal ördek' olacaktı."

ANKETLERDEKİ DURUM

Öte yandan Amerikan CNN kanalının ülke genelinde yaptığı sandık çıkış anketlerine göre oy kullanan seçmenlerin yüzde 55'i ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'daki performansını beğenmediklerini ifade etti. Aynı ankete göre katılımcıların yüzde 44'ü ise Trump'ın başkanlık performansını başarılı bulduğunu belirtti.

Diğer yandan Washington Post'un yaptığı güncel bir ankette seçmenlerin oy verme davranışındaki iki ana unsurun "Trump'ın başkanlığı" ve "sağlık reformu" olduğu kaydedildi.

SEÇİMDEN NOTLAR

BİR İLK: MÜSLÜMAN KADINLAR MECLİS'TE 

ABD'de Michigan eyaletinden seçimlere giren Filistin asıllı Rashida Tlaib, yarışı kazanarak Temsilciler Meclisi'ne giren ilk Müslüman kadın oldu.  Minnesota eyaletinden seçimlere giren Somali asıllı Ilhan Omar da, yarışı kazanarak Temsilciler Meclisi'ne giren ikinci Müslüman kadın olmayı başardı. 

İLK SANDALYE DEĞİŞİMİ FLORIDA VE VIRGINIA'DA lk sandalye değişimi Florida ve Virginia'da

Demokrat aday Jennifer Wexton, Cumhuriyetçi Temsilci Barbara Comstock'u Virginia'da Temsilciler Meclisi'ndeki sandalyesinden etti. Bu sonuçla Wexton, ara seçimlerde Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçilerden koltuk alan ilk Demokrat oldu. Wexton, Virginia Eyalet Senatosu'nda Demokrat Senatör olarak görev yapıyordu.

Temsilciler Meclisi seçimlerinde Yahudi lobisinin güçlü isimlerinden Ileana Ros-Lehtinen ise Florida eyaletinde koltuğunu Demokrat aday Donna Shalala'ya kaptırdı. Shalala, Ros-Lehtinen'a karşı kazanarak, Wexton'ın ardından Cumhuriyetçilerin koltuğunu elde eden ikinci Demokrat isim oldu.

Eski ABD Başkanı Bill Clinton döneminde Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı yapan Shalala, 10 yıldır Miami Üniversitesi'nde rektörlük görevini yürütüyordu. 

Sayfa Yükleniyor...