‘Erdoğan Erbakan’ı hatırlatıyor’

The Economist dergisi, “AB'nin bir Hıristiyan kulübü olduğunu” söyleyen Başbakan Erdoğan'ın 14 yıl öncesinin Erbakan’nını hatırlattığını yazdı.

04.03.2011 - 09:44

‘Erdoğan Erbakan’ı hatırlatıyor’

Economist dergisi, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın cenazesinin demokrasi ve İslam açısından taşıdığı anlamı yorumladı.

Zamanında tehlikeli bir gerici olarak görülen Erbakan'ın artık Türkiye'nin İslamcıları için ılımlaştırıcı bir etmen olarak görüldüğünün belirtildiği yazıda, Arap dünyasının olası bir örnek olarak Türkiye'ye baktığı bugünlerde, Erbakan'ın mirasının yeni bir önem kazandığı belirtildi.

Yazıda, Erbakan'ın bir yandan devletle kavga ettiği, ancak diğer yandan ise devlete derinden bağlı olduğu ifade edildi.

Dergiye, Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan'ın Erbakan ile yollarını ayırmasını, Avrupa ve serbest piyasa yanlısı bir yol izlemesini değerlendiren eski Refah partisi üyesi Haşim Haşimi, bu ayrılığın benzerlerinden farkını şöyle değerlendirdi: "Türkiye dışında küçük İslami gruplar tam ters yöne gidip, daha radikal hale geldiler."

Economist, bu tür radikalleşmelerin, Kuzey Afrika coğrafyasında var olduğunu yazdı.

ERDOĞAN’A HATIRLATMA
Yazıda, Ergenekon davasının darbe yanlılarını da içerdiğinin şüphe götürmediğini ancak Ak Parti'ye muhalif olan masum kişilerin davaya dahil edildiği kaygısının yaygın olduğunu da kaydedildi.

Yazı, Başbakan Erdoğan'a yönelik şu hatırlatmaya da yer verildi:

"Erdoğan, Avrupa yanlısı olmasının onu çekici kıldığını unutmamalı.Ancak bu hafta giriştiği Avrupa eleştirileri, Ak partinin artık AB üyeliği ile gerçekten ilgilenmediği şüphelerini güçlendiriyor. Avrupa Birliği'nin bir Hıristiyan kulübü olduğunu söyleyen Erdoğan ise, endişe verici bir şekilde 14 sene öncesinin Erbakanı'nı hatırlatıyor."

Dergi, yorumunu "Ancak ne olursa olsun, Türkiye deneyimi İslam ve demokrasinin (Erbakan örneğinde olduğu gibi) bazen garip de olsa, sürdürülebilir bir bileşim olduğunu gösteriyor" tespitiyle bitirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...