Aylan'ın babası konuştu: Erdoğan vatandaşlık teklif etti

Bodrum’da geçen hafta cansız bedeni sahile vuran 3 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi’nin babası Abdullah Kurdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı teklif ettiğini söyledi.

ntv.com.tr 08.09.2015 - 09:42

Aylan'ın babası konuştu: Erdoğan vatandaşlık teklif etti

Bodrum'dan Yunan adalarına geçerken teknenin batması sonucu iki çocuğunu ve eşini kaybeden Abdullah Kurdi Mısır televizyonuna konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmesinde kendisine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı teklif ettiğini söyleyen Abdullah Kurdi, “Erdoğan vatandaşlık teklif etti. Normalde kabul ederdim. Çünkü Türk hükümeti bana hiç kimsenin yapmadığını yaptı. Onur duydum. Ama teklifi şimdi kabul etmeyeceğim” dedi.

"Türk hükümeti, cenaze masraflarında bana gerçekten çok yardımda bulundu" diyen acılı baba Abdullah Kurdi, "Cenazelerin Kobani’ye nakli için büyük uçak tahsis ettiler. Kobani Bodrum’dan çok uzak” şeklinde konuştu.

DAVUTOĞLU VE GÜL DE ARADI

Abdullah Kurdi, Başbakan Ahmet Davutoğlu, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden üst düzey bir yetkilinin de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasetçinin kendisine başsağlığı dilediğini ifade etti.

"ARAP ÜLKELERİNİN SESİNİ DUYMAK İSTERDİM"

Bir Kuveytli yetkili ve Mısırlılar dışında hiçbir Arap yetkilinin kendisiyle konuşmadığını vurgulayan Abdullah Kurdi, “Batı umurumda değil. Arap ülkelerinin sesini duymak isterdim” dedi.

KANADA'YI REDDETTİ 

İki çocuğunu ve eşini umut yolculuğunda kaybeden Abdullah Kurdi, Kanada'nın vatandaşlık teklifini de reddetti. Kurdi, daha önce Kanada vatandaşlığı için başvurmuş ama bu talebi reddedilmişti.

DÜNYAYI AYAĞA KALDIRAN FOTOĞRAF 

Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy adasına geçmeye çalışan Kurdi ailesinin bindiği lastik bot devrilmiş, 3 yaşındaki Aylan’la birlikte 5 yaşındaki ababeyi Galip ve annesi de boğulmuştu.

Minik Aylan’ın Bodrum’da sahile vuran cansız bedenine ait fotoğraf tüm dünyada büyük yankı yaratmıştı.

Sayfa Yükleniyor...