Esad'ın evlere el koymasına Lübnan'dan tepki

Esad rejiminin Suriye'yi terk eden vatandaşlarının evlerine el koymak için yasa çıkarmasına Lübnan Başbakanı Hariri'den tepki geldi. Hariri, "Bu yasa binlerce Suriyeli aileye 'Lübnan'da kalın' diyor" açıklamasında bulundu. Lübnan en fazla Suriyeli sığınmacı barındıran ülkelerin başında geliyor.

Haberler - Anadolu Ajansı 23.05.2018 - 09:37 | Son Güncelleme : 23.05.2018 - 10:11

Esad'ın evlere el koymasına Lübnan'dan tepki

Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, Beşşar Esad yönetimi tarafından çıkarılan ve Suriyelilerin ülkelerinde bıraktıkları gayrimenkullere el konulmasını öngören "10 sayılı gayrimenkul yasasına" tepki gösterdi.

Başbakan Hariri, başkent Beyrut'ta katıldığı bir iftar programında yaptığı konuşmada, Suriye rejiminin, Suriyeli sığınmacıların ülkelerinde bıraktıkları gayrimenkullere el konulmasını öngören 10 sayılı gayrimenkul yasasına işaret ederek, "Bu yasanın tek vazifesi, yurt dışına çıkan sığınmacıların geri dönüşünü engellemek. Bu yasa, binlerce Suriyeli aileye 'Lübnan'da kalın' diyor, bu nedenle bizi ilgilendiyor" dedi.

Lübnan'ın, kardeşleri Suriyeli sığınmacılara karşı sorumluluk taşıdığına dikkati çeken Hariri, ancak kendilerinin ülkelerine karşı da sorumlulukları olduğunu kaydetti.

Lübnan Sosyal İşler Bakanı Piyer Bo Asi de ülkesinin çok kritik bir dönemden geçtiğini, bu yasanın Lübnan için büyük tehlike arz ettiğini aktarmıştı.

Suriye'deki Beşşar Esad rejimi tarafından çıkarılan ve Suriyelilerin ülkelerinde bıraktıkları gayrimenkullere el konulmasını öngören "10 sayılı gayrimenkul yasası", yaklaşık 1,5 milyon Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan Lübnan'da tartışmalara neden oldu.

BM'nin 2016 yılı verilerine göre Lübnan'da yaklaşık 1,2 milyon Suriyeli sığınmacı yaşıyor. Lübnan makamları ise bu sayının 1,5 milyon civarında olduğunu belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...