İspanya'da kanlı bir dönem sona eriyor. Bask Bölgesi’nin bağımsızlığı için silahlı mücadele veren ETA’nın siyasi kolu olarak bilinen Batasuna partisinin yerine yeni bir parti kuruldu. Kurulan yeni partinin adının, "yaratmak" anlamına gelen ‘Sortu’…

Bask bölgesinde Batasuna'nın da içinde bulunduğu, ayrılıkçılık yanlısı sol bir siyasi hareket olan ve ETA'nın saldırılarını kınamayan ‘Izquierda Abertzale’nin yöneticisi ve Sortu'nun Sözcüsü Rufi Etxeberria, Cadenaser radyosuna verdiği demeçte, "Silahlı mücadele dönemi sona erdi. Bundan sonra ETA'nın silahlı mücadelesinin olduğu dönemler yaşamayacağız" dedi.

Etxeberria, Baskça ‘Sortu’ kelimesini yeni partinin ismi olarak seçmelerindeki amacın, "Bask'ta yeni bir ortam yaratmak" olduğunu söyledi.

Sözcü Etxeberria, Sortu'nun yasallılığının Ispanyol mahkemeleri tarafından tanınmaması halinde, talep edilen yasal değişiklikleri yerine getireceklerini ve her şart altında 22 Mayısta yapılacak yerel seçimlere katılacaklarını belirtti.

DİĞER PARTİLER TEMKİNLİ
Bu arada Batasuna'nın ilk defa "ETA şiddetini reddettiğini" açıklaması, Bask'taki diğer siyasi partiler tarafından "önemli bir adım" olarak değerlendirilirken, Batasuna'ya güvenmeyen Sosyalist hükümet "temkinli" olunması çağrısında bulundu.

Başbakan Yardımcısı, Içişleri Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Alfredo Perez Rubalcaba, Bask bölgesinde şiddetin uzun yıllardır sürdüğüne işaret ederek, "Batasuna'nın inandırıcılığının en alt düzeyde olduğunu, Ispanyol vatandaşlarının Batasuna'ya karşı büyük güvensizlik duyduğunu" ifade etti.

Rubalcaba, "Yasadışı Batasuna, ilk defa ETA şiddetini reddettiğini açıkladı. Bu kendiliğinden olan bir şey değil, devletin kararlılığının ve güvenlik güçlerinin çalışmalarının bir ürünü. Ama halen alınacak çok yol var ve halen ETA şiddeti bıraktığını açıklamadı. Bu yüzden devletin güvenlik güçleri ETA ortadan kalkana kadar çalışmaya devam edecektir" dedi.

"Sortu"nun kurulmasıyla ilgili resmi başvuru yarın Içişleri Bakanlığına yapılacak.

Hükümet Sözcüsü Rubalcaba, yeni partinin yasallığının araştırılması için savcılığa gerekli başvuruda bulunulacağını kaydetti.

Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ve AB terör örgütleri listesinde yer alan ETA, 5 Eylül 2010 tarihinde ilan ettiği ateşkesi, 8 Ocakta"kalıcı, genel ve uluslararası alanda doğuruluğu teyit edilebilir" düzeye çıkardığını duyurmuştu.