‘Eylemin arkasında Uygurlar var’

Çin, Pazartesi günü Tiananmen Meydanı’nda yaşanan ve beş kişinin ölümüyle sonuçlanan patlamanın sorumlusu olarak Doğu Türkistan İslami Hareketi’ni gösterdi.

01.11.2013 - 07:59

‘Eylemin arkasında Uygurlar var’

Çin’in en yüksek seviyeli güvenlik yetkilisi, hafta başında Pekin’de düzenlenen 'intihar saldırısının' sorumlusunun, Doğu Türkistan İslami Hareketi olduğunu açıkladı.

Komünist Parti’nin Politik ve Yasal İşler Komisyonu Başkanı Meng Jianzhu, Hong Kong merkezli Phoenix televizyonuna yaptığı açıklamada, saldırının şüphelileri hakkında ilk kez bilgi verdi. Bölgesel güvenlik toplantısı için Özbekistan’da bulunan Meng, “Pekin’de yaşanan terör olayı planlanmış ve organize edilmiş bir eylem. Eylemin arkasında, orta ve batı Asya’da faaliyet gösteren Doğu Türkistan İslami Hareketi var” dedi.

Meng, saldırı hakkında daha fazla bilgi vermezken, Doğu Türkistan İslami Hareketi şu ana kadar eylemin sorumluluğunu üstlenmedi.

1989 yılında kanlı bir şekilde bastırılan demokrasi yanlısı hareketlerin merkezi olarak ün kazanan Tiananmen Meydanı’nda yaşanan olayda, infilak eden SUV içindeki üç kişi ve olay yerindeki iki turist ölmüş, onlarca kişi de yaralanmıştı.

ŞÜPHELİ YİNE UYGURLAR
Pekin polisi, saldırganların etnik Uygur adına sahip bir adam ve bu kişinin eşi ile annesi olduğunu belirtti.

Polis, aynı zamanda Uygur adlarına sahip beş kişiyi de saldırganlara yardım etmek şüphesiyle gözaltına aldı. Ayrıca, infilak eden araçta bıçaklar, demir sopalar, benzin ve dini sloganlar içeren bir bayrak bulunduğu öne sürüldü.

Çin, Doğu Türkistan İslami Hareketi’ni, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bağımsız Doğu Türkistan devleti kurmayı amaçlamakla suçluyor.

ABD, söz konusu örgütü 11 Eylül’ün ardından terör listesine almış ancak daha sonra listeden çıkarmıştı.

Uluslararası insan hakları örgütleri, Çin’in Uygurlara baskı uygulamak için güvenlik tehditlerini mazeret olarak kullandığını savunuyor.

9 milyon Uygur Türk’ün yaşadığı Sincan eyaletinde, 2009 yılında yaşanan protestolarda 150’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...