İlişkili Haberler

Filipinler Ordu sözcüsü General Restituto Padilla, BİÖS üyesi silahlı kişilerin Malagakit köyüne saldırdıklarını beş kişiyi rehin aldıklarını söyledi. Padilla, örgüt üyelerinin daha sonra bir okula girerek burada saklandıklarını belirtti.

Güvenlik güçlerinin müdahalesi üzerine örgüt üyelerinin geri çekilmeye başladığını dile getiren Padilla, aldıkları istihbarata göre isyancıların aslında bölgedeki bir karakolu ve devriye üssünü hedef aldıklarını ifade etti.

Padilla, BİÖS'ün elindeki beş rehineyle ilgili henüz bilgi sahibi olmadıklarını aktardı.

Filipinler'de yaklaşık 40 yıl süren, 120 bin kişinin ölümüne neden olan ayrılıkçı hareketin ardından taraflar arasında 27 Mart 2014'te Müslümanların çoğunlukta olduğu Mindanao’ya özerklik veren Bangsamoro Barış Anlaşması imzalanmıştı.
Anlaşmanın imzalanmasıyla bölgeye kalıcı barış getirmesi öngörülen Bangsamoro Temel Yasası'nın nihai taslağı geçen yıl eylülde Filipinler Kongresi'ne sunulmuştu.

Kuruculuğunu Umbra Kato'nun yaptığı BİÖS, 2008 yılında Mindanao'da saldırılar düzenlemeye başladı. Bangsamoro Barış Anlaşması'na karşı çıkan BİÖS, Filipinler hükümeti ile barış anlaşması imzalayan Moro İslami Kurtuluş Cephesi'nden (MİKC) ayrı hareket ediyor ve barış sürecini baltalamayı amaçlıyor.