'Fransa tarihine kara leke olarak geçer'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Fransa Senatosu'nda 23 Ocak'ta görüşülecek "soykırımı inkar" yasa teklifinin kabul edilmesi halinde bunun Fransa tarihine bir kara leke olarak geçeceğini söyledi.

20.01.2012 - 12:10

'Fransa tarihine kara leke olarak geçer'

Fransız senatörlere çağrıda bulunan Davutoğlu, "Böyle önemli bir kararı vermeden önce sakin bir kafayla düşünmeniz gerekir" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ankara'da Güney Kore Dışişleri Bakanı Kim Sunghwan'la bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Fransa Senatosu'nda görüşülecek "soykırımı inkar" yasa teklifine de değinen Davutoğlu, söz konusu yasa teklifinin artık Türk-Ermeni ilişkilerinin ötesinde bir anlam taşıdığını söyledi.

Davutoğlu, "İnsanların özgürlüklerini kısıtlamak kimsenin hakkı değildir. Bu Fransa'nın haddine de değildir. Senatörlere çağrıda bulunuyorum. Bu kararı almadan önce üzerinde biran düşünmeleri gerekir. Eğer böyle bir karar alırlarsa bu Fransa tarihinde bir kara leke olarak yer alacaktır" şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yasa teklifinin Fransız senatosundan geçmesi halinde Türkiye'nin her türlü tedbiri alacağını da belirtti.

'ROJ TV BEKLEDİĞİMİZ BİR KARARDI'
ROJ TV'nin yayınlarının kesilmesi konusuna da değinen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Bu beklediğimiz bir karardı. Bir kurum terörle açıkça ilişkilendiriliyorsa, uluslararası ticari kuruluşlar ve ülkelerin tavırlarını buna göre belirlemesi gerekir" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...