Fransa'nın başkenti Paris'te geçen Ocak'ta 3 PKK'lı kadının öldürülmesiyle ilgili olarak yürütülen soruşturmada gözler Türkiye'ye çevrildi.

Reuters haber ajansına göre, Fransa Ankara'dan cinayetlerin zanlısı Ömer Güney'in Türkiye'deki bağlantılarıyla ilgili bilgi isteyecek.

Zira yürütülen soruşturmada güney'in cinayetten üç ay önce Türkiye'den çeşitli kişilerle yaptığı telefon konuşmaları tespit edildi.

Elde edilen bilgilere göre Güney, 2012 yılının Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında türkiye'yi ziyaret etti. Aynı dönemlerde sahip olduğu 5 cep telefonu hattının birinden Türkiye'yi onlarca kez aradı.

Fransız yetkililer, cinayetlerle ilgili olarak en çok "ölüm emrini kim verdi?" sorusuna yanıt arıyor. Soruşturmayla ilgili dikkat çekici başka gelişmeler de yaşanıyor.

Davaya bakan Fransız sorgu yargıcı Jeanne Duye'nin davayla ilgili dosyaları içeren bilgisayarı da geçen ay evinden çalındı.

Hırsızın kim olduğu hala bulunamazken davayla ilgili hassas dosyaların akıbettinden kaygı duyuluyor. Ömer Güney'in avukatıysa beyinindeki tümör nedeniyle mükevvikilinin tutuksuz yargılanmasını talep etmeyi planlıyor.

PKK'nın kurucularından Sakine Cansız'la Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez 9 Ocak'ta Paris'te öldürülmüşlerdi.