İngiltere'nin Bingazi'deki isyancılara destek vermek için bir ekip göndereceğini açıklamasının ardından Fransa ve İtalya da bölgeye benzer bir ekip gönderiyor.

İlişkili Haberler


Fransa hükümet sözcüsü ekipteki subay sayısının 10'dan az olacağını bildirdi. Bu arada Reuter ajansının haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Libya'da hava saldırılarının arttırılacağını söyledi.

Libya'daki isyancılar Şubat ayından bu yana Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerle çarpışıyor. Libya üzerindeki uçuş yasağını uygulayan NATO güçlerinin operasyonu ise genelde hava saldırıları ile sınırlı kaldı.

Libya televizyonu bugün NATO uçaklarının birkaç kentte telekomünikasyon ve yayın ağlarının altyapısını bombaladığını bildirdi. İngiltere Genelkurmay Başkanlığı sözcüsü John Lorimer da, Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne bağlı uçakların kuşatma altındaki Misrata kentinde ve civarında 3 tankı ve bir topu vurduklarını kaydetti.

Fransa hükümet sözcüsü François Baroin ise, Fransa'nın Libya'ya askeri güç gönderme niyeti olmadığını bir kez daha tekrarladı. Ancak Fransa Savunma Bakanı Gerard Longuet, asker konuşlandırmanın "BM Güvenlik Konseyi tarafından ele alınmaya değecek bir fikir" olduğunu söyledi.

Fransız yetkililer bu açıklamaları yaparken, Libya'daki isyancıların temsilcisi Abdül Celil de Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşerek, Libya devrimine verdikleri cesur destek için Fransızlara teşekkür etti.

LİBYA TEPKİ
Libya Dışişleri Bakanı Abdülati el-Ubeydi, BBC'ye yaptığı açıklamada, İngiltere'nin kararının herhangi bir barış girişimine zarar vereceğini ve savaşı uzatacağını söyledi. Abdülati el-Ubeydi'nin yardımcısı Halid Kaim de İngiliz subayların Bingazi'ye gönderilmesinin bir provokasyon anlamına geleceğini ve subayların hedef olacaklarını belirtti.

Subayların gönderileceği Libya'nın en büyük ikinci kenti Binghazi halen isyancıların kalesine dönüşmüş durumda. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ise subayların Libya lideri Muammer Kaddafi'nin muhaliflerini eğitmeyeceğini ve silahlandırmayacağını ifade ediyor. William Hague'in açıklamasına göre İngiliz subaylar isyancılara, askeri örgütlenmelerini ve iletişimlerini geliştirme yolunda yardımcı olacak.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1973 sayılı kararı Libya'da yabancı işgal güçlerinin konuşlandırılması yasaklıyor. Ancak İngiliz yetkililer, Bingazi'ye subay göndermenin Konsey kararına uygun olduğunu iddia ediyor.

LİBYA'NIN BATISINA GIDA YARDIMI
Öte yandan Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Gıda Programı Tunus üzerinden açılan bir koridor ile Libya'nın batısındaki kasabalara yiyecek yardımı göndermeye başladı.

Dün Libya'ya giriş yapan ilk konvoy, ayda 50 bin kişinin beslenmesini sağlayacak buğday unu ve yüksek enerjili bisküvitler taşıyor. Ancak gönderilen gıda yardımının, Kaddafi güçlerince kuşatılan ve ciddi şekilde yiyecek sıkıntısı çekilen Misrata kentine ulaşması beklenmiyor.