Fransız petrol tankeri Kamerun’da rehin

Kamerun açıklarında Fransız petrol devi Total’in kiraladığı bir petrol tankerinin mürettebatını rehin alan korsanlar, istekleri yerine getirilmediği takdirde rehineleri öldürecekleri tehdidinde bulundu.

Haberler - Anadolu Ajansı 20.12.2008 - 14:29

Total sözcüsü Paul Florin, sayıları henüz belli olmayan korsanların dün gece gemiye bindiğini ve aralarında 7 Fransız vatandaşının bulunduğu mürettebattan 10 kişiyi rehin aldığını söyledi. Kamerun’un Bakassi yarımadasında iki milis grubu, Fransız tankerinin 7’si Fransız 10 kişilik mürettebatının elinde bulunduğunu bildirdi ve milis komutanı da istekleri 3 gün içinde yerine getirilmediği takdirde rehineleri öldüreceklerini söyledi.

Fransız denizcilik hizmetleri şirketi Bourbon, saldırıya uğrayan tankerin kendilerine ait olduğunu bildirdi. Bourbon sözcüsü Stephanie Elbaz da, silahlı korsanların 3 hız teknesiyle Bourbon Sagitta adlı gemiye geldiğini söyledi. Sözcü, rehin alınan mürettebattın diğer elemanlarının da 2 Kamerunlu ve bir Tunuslu olduğunu kaydetti.

Gemi mürettebatından 5’inin gemide kaldığını ve güvende olduğunu söyleyen sözcü, rehineler ya da gemideki mürettebat arasında yaralanan bulunmadığını belirtti

Nijer Deltası Savunma ve Güvenlik Konseyi (NDDSC) Komutanı Ebi Dari, 10 kişinin rehin alındığı saldırıyı bizzat yönettiğini belirterek, Kamerun hükümeti isteklerine 3 gün içinde yanıt vermediği takdirde rehineleri teker teker öldürmeye başlayacaklarını duyurdu.

Dari, saldırıyı Bakassi Özgürlük Savaşçıları (BFF) adlı bir başka grupla ortak düzenlediklerini söyledi. Dari, taleplerinin ne olduğunu açıklamadı.


Sayfa Yükleniyor...