FT: Gözler daha büyük ödülde

İlk sayfasında Erdoğan'ı "Halkın Adamı” olarak nitelendiren Financial Times gazetesi, analiz sayfalarında AK Parti’nin yine seçimi kazanacağı tahmininin yapıldığı bir yazıya yer verdi.

Haberler 10.06.2011 - 10:40

FT: Gözler daha büyük ödülde

İngiliz Financial Times gazetesi Türkiye'de iki gün sonra yapılacak genel seçimlere geniş yer verdi. Gazetenin ilk sayfasındaki haberde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "Halkın Adamı" olarak nitelendirdi.

Gazetenin analiz sayfasında David Gardner imzalı yazı bir yorum yazısı yayınlandı. "Gözler daha büyük ödülde" başlıklı yazıda, yeni İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi'nin üçüncü kez iktidara geleceği tahmini yer aldı. Gardner'a göre bunun nedeni, ulusal refah düzeyinin hızla ve rekor oranda artması.

Financial Times yazarı, AK Parti'nin anayasada değişiklikler yapmak istediğini, bu nedenle ne oranda bir çoğunlukla seçimi kazanacağının hayati önemde olacağını belirtti. Yazıda Türkiye'nin sosyal dönüşümünün tedirginliğe yol açtığından, yeni AK Parti elitlerinin kapitalizmi daha saygıdeğer kıldıklarından ancak Türkiye ekonomisinin aşırı ısındığı yolunda işaretler olduğundan söz edidi.

‘UZLAŞMA MİMARI OLUR MU?’
David Gardner yazısını şöyle sürdürdü:

"Şimdi gündemdeki soru şu: Sayın Erdoğan, yeni bir ulusal uzlaşmanın mimarı olabilir mi? Yoksa zaferini, yürütme yetkileri olmasını hedeflediği bir cumhurbaşkanı olmadan önce, şekillendireceği bir anayasa hazırlamaya çalışmak için mi kullanacak? Bu konuda sinyaller karışık.".

Yazar, yeni hükümetin gündeminin en üst sırasında Kürtlerin şikayetleri olacağını belirtti. Gardner ayrıca ordunun da hala Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesi uyarınca siyasete karışma hakkı olduğunu yazdı.

Financial Times yazarı bu boyutta sorunlarla mücadele için parlamenter sistemin mi yoksa başkanlık sisteminin mi daha uygun olduğunun tartışılacağını vurguladı.

‘REFORM MOTORU OLMAK İÇİN…’
Yazı şu tespitle noktalandı:

"Türkiye'nin dönüşümünün ilk aşamalarında köprü vazifesi gören Avrupa Birliği ise üyelik müzakerelerinin yavaşlaması ile baskı gücünü kaybetmiş durumda. Avrupalı bir büyükelçinin de gözlemlediği gibi, sadece motor çalıştığında, reformun motoru olabilirsiniz."

Sayfa Yükleniyor...