Dünden beri Gazze sınırında tutulan ve Mısır tarafından bölgeye girişine izin verilemeyen Filistin'e Yol Açık Konvoyu sonunda Gazze'ye ulaştı. Aralarında, İHH İnsani Yardım Vakfı'nın da bulunduğu 10'dan fazla ülkeden yardım kuruluşları, Gazze'de sevinç gösterileriyle kaşılandı.

İlişkili Haberler


Mısır tarafından konvoyun Gazze'ye geçişine izin verilmemişti ve çatışmalar yaşanmıştı. Daha sonra konvoyun Refah sınır kapısından geçerken de zorlandığı bildirildi. Yardımların dağıtılmasına bugün başlandı. Ancak Mısır bu kez de konvoyun Gazze'de ancak 24 saat kalabileceğini duyurdu.

Mısırlı yetkililer daha önce 200 araçlık konvoydan 158'inin Gazze'ye girişine izin verirken, geride kalan araçların güvenlik prosedürleri için Mısır'da kalacağı ve ardından İsrail üzerinden Gazze'ye girebileceğini belirtmişti. Bu çerçevede Türkiye'nin araçların İsrail'den geçişini sağlamak için devreye gireceği kaydediliyor.

Mısırlı yetkililer daha önce konvoyda bulunan bazı araçların Gazze'ye girişine izin vermediği için polis ve konvoy katılımcıları arasında çatışmalar çıkmıştı. Polis, yardım konvoyundakilere coplarla müdahale etmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

TÜRK VEKİLLER HANİYE İLE GÖRÜŞTÜ
Bu arada yardım konvoyuyla birlikte Gazze'ye giren Türk milletvekilleri Gazze'deki fiili yönetimin Başbakanı ve Hamas liderlerinden İsmail Haniye ile görüştü. Haniye görüşmede Türkiye'nin bölgedeki yeni rolü ile Ortadoğu'da değişimin yaşandığını söyledi ve ''İsrail'in saldırılarına ve ablukasına karşı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cesur çıkışı hala hafızalarımızda'' dedi.

İsrail ve Mısır Gazze sınırını kapalı tutuyor, sadece sınırlı sayıda insani malzemelerin geçişine izin veriliyor. 1.5 milyon insanın yaşadığı Gazze dünyanın en büyük açık hapishanesi olarak nitelendiriliyor.