'Geçmişiyle barışmazsa, AB'ye üye olamaz'

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye'nin geçmişiyle barışmaması ve komşu ülkelerle yapıcı ilişkiler geliştirmemesi durumunda Avrupa Birliği'ne üye olamayacağını iddia etti.

17.01.2011 - 17:17

'Geçmişiyle barışmazsa, AB'ye üye olamaz'

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Sarkisyan, Türkiye’nin geçmişiyle barışmaması ve komşu ülkelerle olan yapıcı ilişkilerini geliştirmemesi durumunda Avrupa Birliği’ne (AB) üye olamayacağını iddia etti.

Rum radyosunun haberine göre, resmi bir ziyaret için Güney Kıbrıs’ta bulunan Sarkisyan, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile Başkanlık Sarayı’nda gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yapmış olduğu açıklamalarda, Ermenistan’ın, Güney Kıbrıs’ın Kıbrıs sorunu ile ilgili tezlerini desteklediğini ve Güney Kıbrıs ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin geleceğinin parlak olduğunu söyledi.

Hristofyas ise, “Kıbrıs halkının, Türk işgalinden kurtulma mücadelesi verdiğini” iddia etti ve Ermenistan’ın bu mücadeleye verdiği destekten ötürü Sarkisyan’a teşekkürlerini sundu ve Güney Kıbrıs’ın da Dağlık-Karabağ sorununun çözülmesini desteklediğini dile getirdi.

Hristofyas ayrıca, Güney Kıbrıs’taki Ermenilerin, nüfusun oldukça faal ve yaratıcı bir parçası olduğunu belirtti.

Sarkisyan, Güney Kıbrıs’a eşi ile birlikte geldi ve resmi devlet töreniyle karşılandı. Sarkisyan ve eşi, Başkanlık Sarayı’nın avlusunda bulunan Makarios heykeline çelenk koydu ve ardından, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile eşi Elsi Hristofyas’la bir araya geldi.

Hristofyas ile Sarkisyan, baş başa bir görüşme gerçekleştirdi ve devamında, eşlerinin de huzurunda karşılıklı hediye alışverişi yapıldı. Görüşme daha sonra, iki ülkenin heyetlerinin de katılımıyla devam etti.

Hristofyas, Sarkisyan ile yaptığı görüşmenin ardından Rusça açıklamalarda bulunarak, Sarkisyan’ın Güney Kıbrıs’a gerçekleştirdiği resmi ziyaretin sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Sarkisyan’ın ziyaretinin yapıcı olduğunu söyledi.

Sarkisyan ise, yine Rusça konuşarak, Hristofyas’a misafirperverliği için teşekkür etti ve iki ülkenin ortak menfaatleri ve ortak geçmişleri bulunduğunu kaydetti.

Sarkisyan, bugün imzalanacak olan birtakım anlaşmalar bulunduğunu ve bu anlaşmaların, Hristofyas’ın kendisiyle Erivan’da yapmış olduğu müzakerelerin devamını teşkil ettiğini belirtti.

Sarkisyan ayrıca, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesi dileklerini dile getirirken, bu ilişkilerin eğitim, kültür, tarım ve askeri alanda geliştirilebileceğine işaret etti.

Sarkisyan, akşamüstü Rum Meclis Başkanı Marios Karoyan ile görüşecek ve ardından Meclisin özel toplantısında konuşma yapacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...