Hac'da izdiham faciası: En az 753 ölü

Suudi Arabistan'ın Mekke kentinin 5 kilometre dışında bulunan Mina'da çıkan izdihamda en az 753 kişi öldü, 887 kişi yaralandı.

Haberler - ntv.com.tr - NTV Haber - Anadolu Ajansı 09.09.2015 - 17:26 | Son Güncelleme : 25.09.2015 - 10:10

Hac'da izdiham faciası: En az 753 ölü

Suudi Arabistan Sivil Savunma Birimi, Mina'da yaşanan izdiham nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 753'e yükseldiğini, 887 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Ölen ve yaralananların tahliyesi için olay yerinde çalışmaların sürdüğü, bölgeye sevk edilen 4 bin personelin 200 ambulansla olayda hayatını kaybedenleri ve yaralananları hastanelere taşıdıkları bildirildi.

Gelen ilk bilgilere göre, yaralılara ilk müdahaleyi gerçekleştiren ekipler arasında Türkiye'den giden sağlık ekipleri de yer alıyor. Ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Facianın sebebi, yaralıların durumu ve yaralanan ve hayatını kaybedenler arasında Türk vatandaşlarının olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Mekke'de bulunan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ve Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri Türk hacı adaylarının durumları ile ilgili bilgi toplanması adına bölgede bir kriz masası oluşturdu.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI'NDAN İLK AÇIKLAMA

HAC'DAKİ FACİA NASIL MEDYANA GELDİ?

Görmez, facianın nasıl yaşandığı ile ilgili bir soru üzerine "Arafat’tan Mina’ya doğru hacı adayları gelirken, Cemarat’ta Şeytan taşlayan hacılar ile, henüz Cemarat'a doğru gelen hacıların karşılaşması neticesinde büyük bir izdiham yaşanmış" cevabını verdi. 

11 Eylül'de Kabe'de genişletme çalışmaları sırasında bir vinç, şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle hacı adaylarının üzerine düşmüş, kazada 107 kişi yaşamını yitirmiş, 238 kişi yaralanmıştı.

Görmez açıklamalarına şöyle devam etti: "Diyanet İşleri Başkanlığı şemsiyesi altında gelen hacılarımızdan herhangi birisi bu üzücü hadisenin yaşandığı bölgede o saatlerde olmamıştır. Bizim kendi talimatnamemize göre herhangi bir hacı adayımızın o saatlerde orada olması yasaklanmıştır. Ancak buna rağmen iki seyahat acentemizin hacıları aynı saatte bu hadise içinde olmuş ve bu kardeşlerimizden henüz bazılarından haber alınamamıştır. Her iki seyahat acente ile az önce toplantı yaptık. Her birisinden 9 hacımıza henüz ulaşılamamıştır. Dokuz, dokuz 18.  İnşallah arkadaşımız hastanelerde bu kardeşlerimizin tespiti için uğraşıyorlar. İnşallah herhangi birisinin vefat etmemiş olmasını yüce rabbimden niyaz ediyorum." 

NTV'ye konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş, şu ana kadar Türk hacı adaylarından herhangi bir vefat haberi ulaşmadığını belirtti. Keleş, yaptığı açıklamada, Mina'da yaşanan izdihama ilişkin gelişmeleri, Diyanet İşleri Başkanlığının Mekke'deki hastanesi ve Mina'daki çadır hastanesinde takip ettiklerini söyledi.

Keleş, "Diyanet İşleri Başkanımızın talimatı ile kriz masası oluşturduk. Bize, şu ana kadar Türk hacılarıyla ilgili vefat haberi ulaşmadı. Ekiplerimiz takip ediyor. Bilgi ulaşması durumunda paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

İzdiham Mekke kentinin 5 kilometre dışında bulunan Mina'da meydana geldi. İzdihamın yaşandığı 204 numaralı sokak, hacı adaylarının Mina'da şeytan taşladığı bölgeye giden iki anayoldan biri.
İzdiham Mekke kentinin 5 kilometre dışında bulunan Mina'da meydana geldi. İzdihamın yaşandığı 204 numaralı sokak, hacı adaylarının Mina'da şeytan taşladığı bölgeye giden iki anayoldan biri.

Mina'dan yürüyerek gelen ve şeytan taşlama alanına geçen hacılar, doğrudan 3. kata çıkarak şeytan taşlama ibadetini yapıyorlar. 

Mekke'deki izdihamın, şeytan taşlama ibadetini yapan hacıların 3. kattaki şeytan taşlama alanından zemin kata inip Mekke'ye giden ana çıkışa ulaşmak istediği sırada yürüyen merdivenlerde meydana geldiği belirtildi.

MİNA'DAN İLK GÖRÜNTÜLER

Yaşanan izdiham sonrası bölgeden gelen ilk görüntüler: Mina'dan ilk görüntüler

Yapılan açıklamada kurtarma çalışmışlarına devam edildiğinin de altı çizildi.İzdihamın çıktığı noktaya ilerleyenlerin alternatif rotalara kaydırıldığı da gelen bilgiler arasında. 
Yapılan açıklamada kurtarma çalışmışlarına devam edildiğinin de altı çizildi.İzdihamın çıktığı noktaya ilerleyenlerin alternatif rotalara kaydırıldığı da gelen bilgiler arasında. 

İzdihamın yaşandığı bölgeye hareket eden CHA muhabiri Serhat Dalgadere, kısa süre içinde Suudi İçişleri Bakanlığı tarafından resmi bir açıklama yapılması beklendiğini, bu açıklamanın ardından izdihamın nedeni ve faciada hayatını kaybeden veya yaralanan Türk vatandaşlarının olup olmadığının netlik kazanacağını belirtti. 

Hac vazifesi için Mekke'ye giden hacı adayları Salı günü Arafat'a çıkmaya başlamıştı. Arafat'a gidiş ve dönüş yolunda muhtemel izdiham ve kazaları önleyebilmek amacıyla on binlerce polis ve asker görevlendirildiği açıklanmıştı. 

Mekke'de Hac ibadetini yerine getirmek üzere 2 milyondan fazla Müslüman bulunuyor. İzdihamın yaşandığı 204 numaralı sokak, hacı adaylarının Mina'da şeytan taşladığı bölgeye giden iki anayoldan biri.

Yaralılar, facianın yaşandığı bölgedeki ilk müdahalenin ardından çevredeki hastanelere sevk ediliyor.
Yaralılar, facianın yaşandığı bölgedeki ilk müdahalenin ardından çevredeki hastanelere sevk ediliyor.

İRAN’DAN SUUDİLERE AĞIR SUÇLAMA

İranlı yetkililer, Mekke Mina'daki izdiham ile ilgili olarak Suudi Arabistan'ı sert bir şekilde eleştirdi. Faciada en az 15 İran vatandaşı hayatını kaybetti. İran Hac Organizasyon Komitesi Başkanı Said Ohadi, olayın meydana geldiği sembolik şeytan taşlama alanı yakınındaki iki yolun daha önce ‘bilinmeyen nedenlerle' kapatılmış olduğunu belirterek, “Trajik kazaya bu neden oldu” diye konuştu.

İran devlet televizyonuna konuşan Ohadi, iki yolun kapatılmış olması nedeniyle şeytan taşlama alanına giden sadece üç yol bulunduğunu kaydederek, “Bugünkü kaza hacıların güvenliğiyle ciddi bir şekilde ilgilenilmediğini ve kötü idareyi göstermektedir. Bunun başka bir açıklaması yok. Suudi yetkililerden hesap sorulmalıdır” diye konuştu. Ohadi ölü sayısının daha da artmasını beklediklerini söyledi.

ERDOĞAN'DAN TAZİYE

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mina'daki izdihamla ilgili taziye mesajı yayımladı.

Mesajında, Mina'da yaşanan izdihamda 200'ü aşkın hacının hayatını kaybetmesi dolayısıyla derin bir teessür içinde olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kabe'deki kazanın ardından mübarek Kurban Bayramı'nın ilk gününde yaşanan bu elim facia, tüm İslam dünyasında büyük bir üzüntüye yol açmıştır. Hac vazifelerini ifa ettikleri sırada meydana gelen izdihamda hayatlarını kaybeden merhumlara Allah'tan rahmet, acılı ailelerine ve yakınlarına sabır, yaralı kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum. Kabe'deki vinç kazası da dahil olmak üzere, bu hac mevsiminde ahirete irtihal eden kardeşlerimizi rahmetle yad ediyor, tüm Müslümanlara taziyelerimi sunuyorum."

DAVUTOĞLU'DAN TWITTER ÜZERİNDEN TAZİYE

Suudi Arabistan'da yaşanan izdiham faciasının ardından Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğu, mesajında "Böylesi mübarek bir günde kutsal topraklardan aldığımız haberler hepimizi üzüntüye boğdu. Yüce Rabbim'den O'nun yolunda iken hayatını kaybeden tüm Müslüman kardeşlerim için rahmet niyaz ediyorum" ifadelerin yer verdi. 

HAC'DA YAŞANAN FACİALAR

Hac'da daha önce yaşanan ölümcül kazalar şöyle:

2015: 11 Eylül'de Kabe'de genişletme çalışmaları sırasında bir vinç, şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle hacı adaylarının üzerine düşmüş, kazada 107 kişi yaşamını yitirmiş, 238 kişi yaralanmıştı.   

2006: 2006 yılında yine aynı bölgede benzer bir facia yaşanmış, izdihamda 364 kişi hayatını kaybetmişti. 

1997: Çıkan yangın sonucu 343 kişi öldü 1,500 kişi yaralanmıştı. 

1994: Yaşanan izdihamda 270 kişi hayatını kaybetmişti. 

1990: 1,426 kişi hayatını kaybetmişti. 

1987: Suudi yetkililerin İran yanlısı gösterilere müdahale etmesi sonucu 400 kişi hayatını kaybetmişti. 

1979: Suudi hükümetine karşı olan yüzlerce silahlı kişi, Mescid-i Haram'ın içinde onlarca hacıyı rehin almış, yaşanan çatışmada 153 kişi hayatını kaybetmiş, 560 kişi de yaralanmıştı..

1975: Mekke'ye yakın bir kampta gaz bombasının tetiklediği büyük yangında 200 hacı hayatını kaybetmişti.

Sayfa Yükleniyor...