“Halep’te Ümran gibi 100 bin çocuk var”

UNICEF, Halep'te görüntüsü dünyada büyük yankı yaratan Ümran gibi 100 binden fazla çocuğun savaşın mağduru olduğunu bildirdi.

Anadolu Ajansı 20.08.2016 - 10:20 | Son Güncelleme : 20.08.2016 - 12:50

“Halep’te Ümran gibi 100 bin çocuk var”

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Anthony Lake, Suriye'nin Halep kentinde bina yıkıntılarının altından kurtarılan Ümran Daknes gibi 100 binden fazla çocuğun savaşın mağduru olduğunu bildirdi.

Lake, yaptığı yazılı açıklamada, 5 yaşındaki Ümran'ın fotoğrafının tüm dünyanın dikkatini çektiğini ve insanların çocukla empati kurduğunu belirterek, "Halep'te Ümran gibi 100 binden fazla çocuk, hiçbir çocuğun maruz kalmaması gereken acıları çekiyor. Onlarla da empati kurmalıyız. Ancak empati ve bu acılara neden olanlara kızgınlık yeterli değil. Bu duyguları eyleme çevirmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Ümran'ın yaşındaki çocukların hayatlarında, yetişkinler tarafından başlatılan bu savaşın kabusundan başka bir şey bilmediklerini vurgulayan Lake, bu savaşı başlatanlardan bu çocukların kabuslarına son vermelerini talep ettiklerini belirtti.

Ümran Daknes, Suriye'de rejim ya da Rus uçakları tarafından Halep'in El Katerji Mahallesi'ndeki sivil yerleşim yerine önceki gün düzenlenen saldırıda yaralanmıştı.

Yıkılan binanın enkazından kurtarılan küçük çocuğun ambulanstaki görüntüsü, Aylan bebeğin ardından Suriye'deki savaşın sembolü haline gelmişti.

Sayfa Yükleniyor...