Haşdi Şabi'ye yasal statü

Irak Meclisi, Şii milis gücü Haşdi Şabi'ye meşruiyet kazandıran tartışmalı bir yasaya onay verdi.

Haberler - NTV Haber 27.11.2016 - 08:56

Haşdi Şabi'ye yasal statü

YASANIN 4. MADDESİ: Haşdi Şabi'ye bağlı gruplar, kanun gereği Irak'ın karşı karşıya bulunabileceği güvenlik ve terör tehdidini ortadan kaldırmak, şehirlerin terör gruplarından geri alınması ve güvenliğinin sağlanması, terör grupları ve onlarla dayanışma içerisinde olanları ortadan kaldırmak için gerekli kuvveti kullanır

Irak Parlamentosu'nda 208 milletvekilinin katıldığı oturumda oy birliğiyle onaylanan tasarıyla, Haşdi Şabi Irak güvenlik güçlerinin bir parçası olarak yasal statü kazanıyor.

Haşdi Şabi, Başbakan Haydar el İbadi'ye bağlı olacak, savunma bakanlığı tarafından finanse edilerek silahlandırılacak. Şii milislerin tüm mali ve hukuki durumu da garanti altına alındı.

Sünni milletvekilleri meclisteki oturumu boykot etti. Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame el-Nuceyfi de kararı boykot ettiklerini belirtti. 

Şii milislerden oluşan ve mezhepçi politikası nedeniyle eleştirilen Haşdi Şabi, Kuzey Irak'ta demografiyi bozma yönündeki girişimleri ile biliniyor.

Şİİ LİDER SADR'DAN AÇIKLAMA

Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr, gücü Haşdi Şabi'nin ülkenin resmi güvenlik güçleri saflarına dahil edilmesi gerektiğini belirtti.

Sadr yaptığı yazılı açıklamada, "Yüksek ulusal çıkarlar gereği, tüm mezhepçi, siyasi ve güvenlik sorunlarının aşılması için Haşdi Şabi'nin resmi güvenlik güçleri saflarına dahil edilmesini öneriyorum." ifadesini kullandı.

Açıklamada, "mezhepçi politikalarıyla" bilinen eski başbakan Nuri el-Maliki'yi işaret edilerek, "İğrenç mezhepçi nefese sahip ve Irak'ın üçte birini satanların süreçten uzaklaştırılması da önemlidir." denildi.

Sünnilere işaret edilerek içerdeki tarafların dışlanmaması gerektiği kaydedilen açıklamada, "Dış mihrakların, Haşdi Şabi'nin işlerini kontrol etmesine izin verilmemeli. Çünkü bu yapının ve kahraman mücahitlerin itibarı tehlikededir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Sayfa Yükleniyor...