Hindistan'da mahkemeye saldırı: 10 ölü

Hindistan'ın başkenti Delhi'de Yüksek Mahkeme önünde meydana gelen patlamada en az 10 kişi hayatını kaybetti, 45 kişi de yaralandı. Bombalı saldırıyı  Bangladeş merkezli aşırı dinci Hareket-ül Cihad-i İslami (HUJI) grubu üstlendi.

07.09.2011 - 10:56

Hindistan'da mahkemeye saldırı: 10 ölü

İçişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, patlamaya orta şiddette bir bombanın yol açtığını açıkladı. Başka bir yetkili ise bombanın bir evrak çantası içinde binanın önüne bırakılmış olabileceğini söyledi.

İsmi açıklanmayan bir avukat mahkeme önünde yaptığı açıklamada "kulakları sağır eden bir ses duyuldu, ardından etrafı yoğun bir duman bulutu kapladı" dedi.

Yetkililer, saldırının ardında kimin olabileceği hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

Bölgede aynı mahkemenin önünde Haziran ayında da daha ufak çapta bir patlama meydana gelmişti. Bir otomobilin içine konan bomba patlamış ancak ölen ya da yaralanan olmamıştı.

Temmuz ayında ise ülkenin finans merkezi Mumbai'de meydana gelen üç ayrı patlamada 26 kişi ölmüştü.

BBC'nin Delhi'deki muhabiri Sanjoy Majumder, Çarşamba günleri kamuyu en fazla ilgilendiren davaların görüldüğüne, bu nedenle patlama sırasında mahkeme önünün bir hayli kalabalık olduğuna dikkat çekti.

SALDIRIYI BANGLADEŞ MERKEZLİ AŞIRI DİNCİ GRUP ÜSTLENDİ
Başkent Yeni Delhi'de düzenlenen bombalı saldırıyı Bangladeş merkezli aşırı dinci Hareket-ül Cihad-i İslami (HUJI) grubunun üstlendiği bildirildi.

Yetkililer, terör örgütünün, bir e-posta aracılığıyla Yüksek Mahkeme binasının önünde düzenlenen saldırıyı üstlendiğini açıkladı.

Ulusal Soruşturma Kurumu yetkilileri, bunun, Hindistan'ı hedef aldığı bilinen bir terör örgütü olduğunu, bu nedenle söz konusu e-postanın ciddi bir şekilde incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Yetkililer, kuruma gönderilen e-postada grubun, 2001'de Hindistan Parlamertosuna düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin olarak idam cezasına çarptırılan bir mahkumun, cezasının kaldırılması talebinde bulunulduğunu da söyledi.

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, halihazırda Bangladeş'de bulunuyor. Bu ziyaretle 10 yıl aradan sonra ilk defa bir Hintli Başbakan Bangladeş'e gitmiş oluyor.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...