Hindistan'ın yeni Gandhi'si

Yolsuzluklarla boğuşan Hindistan'da ikinci kez bir adam ülkenin kaderini tek başına değiştirmek üzere... O kişi emekli bir subay olan Anna Hazare.

19.08.2011 - 13:13

Hindistan'ın yeni Gandhi'si

Hazare, yolsuzluklara karşı yaptığı eylem dolayısıyla geçen Salı günü gözaltına alındı. Ancak 10 binlerce kişi yolsuzluğa karşı mücadele veren eylemcinin özgürlüğü için sokağa dökülünce hükümet Hazare'yi serbest bırakmak zorunda kaldı.

Emniyet tahliye ettiği Hazare'nin kamuya açık bir alanda 15 gün boyunca açlık grevi yapmasına izin vermeyi de kabul etti.

YOLSUZLUKLA MÜCADELE İÇİN ÖLÜM ORUCUNA BAŞLAMIŞTI
Hazare 'sulandırıldığını' düşündüğü yolsuzlukla mücadele yasasını protesto ediyor. 1200 kadar destekçisiyle birlikte Yeni Delhi'de ölüm orucuna başlayan Anna Hazare, polisin eylemi üç günle sınırlamasına karşı çıktıktan sonra da gözaltına alınmıştı.

Hazare dün serbest bırakıldığı halde cezaevinden çıkmayı reddetmiş, eylemine devam etmesine izin verilmediği sürece, gözaltında kalacağını söylemişti.

10 binler yolsuzlukla eylemcinin özgürlüğü için sokağa döküldü. 10 binler yolsuzlukla eylemcinin özgürlüğü için sokağa döküldü.İKİNCİ BAĞIMSIZLIK SAVAŞI

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh parlamentodaki konuşmasında, Hazare'ın yolsuzlukla mücadele yasasının toptan değişmesini isteyerek, demokrasiye zarar verdiğini söyledi ancak Singh'in konuşması muhalif milletvekillerinin protestolarıyla sık sık kesildi.

Yolsuzlukla mücadeleyi 'ikinci bağımsızlık savaşı' olarak tanımlayan Hazare, yolsuzlukla mücadele yasasını 'kötü bir şaka' diye tanımlamıştı.

Emniyet tahliye istemeyen Hazare ile uzlaşmak zorunda kaldı ve 15 gün boyunca kamuya açık bir alanda açlık grevi yapmasına izin verdi. Emniyet tahliye istemeyen Hazare ile uzlaşmak zorunda kaldı ve 15 gün boyunca kamuya açık bir alanda açlık grevi yapmasına izin verdi.


Hazare geçen Nisan ayında da açlık grevi yapmış, ama hükümetin yolsuzlukla mücadele yasasının yapılmasında söz hakkı olacağı sözü vermesinden sonra, eylemden vazgeçmişti.

Yolsuzlukla mücadele yasasının son halinde başbakan ve üst düzey yargıçların yolsuzluk soruşturmalarından muaf tutulmasına Hazare ve taraftarları karşı çıkıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...