İslam karşıtı PEGIDA'nın kurucusunun Hitler fotoğrafı istifa getirdi

Almanya'da yabancı ve İslam karşıtı gösterileriyle gündemde olan PEGIDA kurucularından Lutz Bachmann'ın, Adolf Hitler kılığında fotoğrafı istifa getirdi.

ntv.com.tr 21.01.2015 - 23:33

İslam karşıtı PEGIDA'nın kurucusunun Hitler fotoğrafı istifa getirdi

BERLİN -  Almanya'da yabancı ve İslam karşıtı gösterileriyle gündemde olan PEGIDA'nın kurucusu Lutz Bachmann'ın, Adolf Hitler kılığındaki fotoğrafını Facebook'ta paylaşması istifa getirdi.

Alman basını, yoğun eleştiri alan Bachmann'ın görevini bıraktığını duyurdu. Bachman'ın istifası, Adolf Hitler'in saçını ve bıyığını taklit ettiği fotoğrafının basına sızmasının ardından geldi. Fotoğrafın ardından PEGIDA hareketinin önde gelen isimlerinin biraraya geldiği, kararın bu görüşmede alındığı belirtiliyor.

"O TEKRAR BURADA"

Bild gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, Bachmann'ın, bir süre önce Facebook hesabında yer alan paylaşımda, bıyık takarak Adolf Hitler'e benzemeye çalıştığı ve altına ''O tekrar burada'' yazdığı ifade edilmişti.

Bild gazetesi haberinde, söz konusu fotoğrafı komedyen Christoph Maria Herbst'in internet sitesindeki hesabında bulunan duvara gönderdiğini teyit eden Bachmann'ın, ''Ben o fotoğrafı komedi kitabı olan 'O Tekrar Burada'nın yayınlanması nedeniyle gönderdim. Onun da hoşuna gitti. Bazen kendini ti'ye almak gerekir'' dediğini yazmıştı.

Lutz Bachmann'ın paylaştığı, Hitler kılığına girdiği fotoğraf

Lutz Bachmann'ın paylaştığı, Hitler kılığına girdiği fotoğraf

Öte yandan, "hırsızlık, adam yaralama ve uyuşturucu kullanma" suçlarından sabıkası bulunan 41 yaşındaki Lutz Bachmann'ın, 18 Mart'ta çocuğunun nafakasını ödemediği için Dresden Aile Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacağı ifade edildi.

Bachmann'ın kurduğu PEGIDA grubu, ilk eylemini 20 Ekim'de Dresden'de düzenledi. Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla 12 kişi tarafından organize edildiği öne sürülen PEGIDA eylemlerinin ilkine katılanların sayısı resmi rakamlara göre 350 civarında olurken, bu sayı giderek arttı ve ocak ayında 25 bine yükseldi.

Sayfa Yükleniyor...