İngiliz hükümeti, Heathrow Havalimanı'na üçüncü pistin inşa edilmesini çevrecilerin karşı çıkmasına rağmen geçen ay onayladı. Tepki eylemleri ise gecikmedi.

Londra'nın merkezinde, karbon salınımının azaltılması konulu çevreci bir konferansta konuşma yapmaya gelen İngiltere Ticaret Bakanı Peter Mandelson, hiç ummadığı bir eylemle karşılaştı.

İngiltere'de Heathrow Havaalanı'nın genişletilmesine karşı çıkan bir çevreci Mandelson'un yüzüne yeşil bir sıvı fırlattı. Mandelson neye uğradığına şaşırarak kendini hemen binanın içine attı.

Protestocu şunları söyledi: "Mandelson'un karbon salımının azaltılması konusunda bir konuşma yapacağını duyunca buraya geldim, Mandelson, kabinede Heathrow Havaalanı'nın genişletilmesine karşı çıkan bakanlara saldırmıştı. Şimdi böyle bir kişinin çevreyle ilgili kalkıp konuşma yapması ikiyüzlülük. Onun tek bir yeşil tarafı var; o da vucündaki damarlar."

Bakansa yüzünü temizledikten sonra kameraların karşısına geçti ve "Neyi protesto ettiğini çok anlamadım, Yeşil bir çorbaya benzeyen sıvıyı suratıma fırlatmakla o kadar meşgüldu ki bunu neden yaptığını söyleyemedi bile" dedi.

Bakan şikayetçi olmadığı için protestocu gözaltına alınmadı.