İngilizler bu fotoğrafla sarsıldı

Iraklı esirlere işkence yaptığı gerekçesiyle yargılanan İngiliz albayın davasında ortaya çıkan bir fotoğraf İngiltere'yi sarstı. Fotoğraf, İngiliz birliklerinin de Ebu Garib hapishanesindekine benzer manzaralara neden olduğunu gösteriyor.

16.02.2010 - 13:16

İngilizler bu fotoğrafla sarsıldı

Irak'ta Amerikan askerlerinin Ebu Garib cezaevinde uyguladığı işkencelere benzer manzaraların İngiliz askerleri tarafından da yaşatıldığı ortaya çıktı.

2003 yılında Iraklı esirlere işkence yaptığı gerekçesiyle 7 yıldır yargılanan İngiliz Albay Jorge Mendonca'nın önceki günkü duruşmasında ortaya yeni bir fotoğraf çıktı.

İngiltere'deki Daily Mail gazetesi tarafından yayımlanan yeni fotoğrafta, bir İngiliz askeri, gözleri ve başı tamamen bantlanmış bir Iraklı esirin saçından tutarak poz verirken görülüyor.

Albay Mendonca, 2003 yılında Baha Musa adlı Iraklı bir resepsiyon görevlisinin ölümünden dolayı yargılanıyor. 46 yaşındaki Mendonca, başında bulunduğu Lancachire Tugayı 1. Taburu'nun sorumluluğundaki gözaltı merkezinde işkence yapıldığından haberi olmadığını ve subaylarının bu tip olayları kendisinden gizlemiş olabileceğini iddia ediyor.

İngiliz Albay Jorge Mendonca İngiliz Albay Jorge Mendonca

Baha Musa adlı resepsiyon görevlisi Basra'daki İbni El Hayham Oteli'nden alındıktan sonra İngiliz üssüne götürülmüş ve 36 saat sonra öldüğü açıklanmıştı. Olay üzerine üs komutanı Albay Mendonca hakkında işkence davası açılmıştı.

İngiliz basınında çıkan son skandal fotoğrafın da Albay Mendonca'nın komuta ettiği birlikte çekildiği ortaya çıktı.

Son fotoğrafın, hem başında bulunduğu üste işkence yapıldığından haberi olmadığını söyleyen albayın durumunu, hem de bugünlerde Afganistan'da çatışan İngiliz ordusunun imajını zora sokacağı belirtiliyor.

Iraklılar ise İngili birlikleri tarafından aşağılandıklarını, kötü muamele gördüklerini, elleri kelepçeli halde yere çöktüklerini ve bu esnada dövüldüklerini anlatıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...