İngiltere'deki büyük terör saldırıları

İngiltere'nin Manchester kentinde 22 kişinin ölümüyle sonuçlanan patlama, bu ülkede daha önce yaşanan terör saldırılarını akıllara getirdi. Manchester'daki patlama Paris'te Bataclan konser salonuna düzenlenen saldırıyla da benzerlikler taşıyor.

Haberler - NTV Haber 23.05.2017 - 10:29 | Son Güncelleme : 23.05.2017 - 10:34

İngiltere'deki büyük terör saldırıları

İngiltere'nin Manchester kentindeki bombalı saldırı, bir ilk değil. Kent, bundan tam 21 yıl önce yine büyük bir bombalı saldırıyla sarsıldı.

1.5 ton patlayıcı yüklü bir kamyon, kentin en işlek caddesinde infilak ettirildi. Bu İkinci Savaşı'ndan bu yana Birleşik Krallık topraklarında patlayan en büyük bombaydı.

Olayda evler ve dükkanlar büyük hasar gördü, 212 kişi yaralandı. Saldırının arkasında İrlanda Cumhuriyet Ordusu IRA vardı.

Kuzey İrlanda'nın Birleşik Krallık'tan bağımsızlığını isteyen ayrılıkçı örgüt, patlamadan 90 dakika önce polise haber verdi.

Bu uyarı üzerine polis, kamyonun bulunduğu bölgeden halkı uzaklaştırdı. bu sayede saldırıda ölen olmadı.

1996'da yaşanan bu olayın ardından 2015'te Manchester'da yine büyük bir terör saldırısının eşiğinden dönüldü.

Paskalya tatili sırasında Pakistan asıllı Abid Nasır'ın bir alışveriş merkezine büyük bir bombalı saldırı planlandığı ortaya çıktı. Bu patlamayla yüzlerce kişiyi öldürmeyi hedefleyen Nasır, terör saldırısı planlamaktan hüküm giydi.

İngiltere'nin bugüne kadar tanıklık ettiği en büyük terör saldırısı ise 2005'te yaşandı.

7 Temmuz 2005'te Londra'da metro istasyonları ve bir belediye otobüslerini hedef alan bombalı saldırılarda tam 52 kişi öldü, 700 kişi yaralandı.

Dört intihar bombacısının düzenlediği saldırıları El Kaide'nin plandığı ortaya çıktı.

Londra'da son olarak geçen mart ayında da terör alarmı vardı. 22 Mart'ta Halid Mesud isimli saldırgan parlamento binası önünde aracını kalabalığın üzerine sürdü. Ardından bir polisi bıçakladı. saldırıda 6 kişi öldü, 40 kişi yaralandı.

Başkent Lonrda'da 7 Temmuz 2005'te düzenlenen eş zamanlı bombalı saldırılarda 52 kişi yaşamını yitirmişti. 
Başkent Lonrda'da 7 Temmuz 2005'te düzenlenen eş zamanlı bombalı saldırılarda 52 kişi yaşamını yitirmişti. 

Manchester'da konser salonuna düzenlenen bu son patlama akıllara Paris'te Bataclan Konser Salonu'ndaki saldırıyı getirdi.

13 Kasım 2015'te "Eagles of Death Metal" rock grubunun konserı sırasında düzenlenen saldırıda 89 kişi yaşamını yitirdi. Bu konser salonunun yanı sıra Paris'te başka noktalar da hedef alındı. Bombalı saldırılarda ölenlerin toplam sayısı 130'u buldu. 368 kişi yaralandı. Saldırıları terör örgütü DAEŞ üstlendi.

Sayfa Yükleniyor...