İngiltere'nin BM Temsilcisinden Türkiye-ABD açıklaması

Türkiye ile ABD arasında yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulunan İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce, Türkiye'nin modern bir demokrasi olduğunu düşündüğünü söyledi; hukukun üstünlüğü ve hukuk kuralları vurgusu yaptı.

Anadolu Ajansı 14.08.2018 - 08:09

İngiltere'nin BM Temsilcisinden Türkiye-ABD açıklaması

İngiltere'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Karen Pierce,  BM Güvenlik Konseyinin ağustos ayı dönem başkanı olarak, Fox News televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Türkiye'deki yargı süreci devam eden Amerikalı papaz Andrew Brunson'ın serbest bırakılmasını isteyen ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye karşı tutumu ve iki ülke arasında yaşananlara ilişkin bir soruya Pierce, şu yanıtı verdi:

"Hem Türkiye hem ABD bizim NATO müttefikimiz ve her ikisiyle de ilişkilerimize çok değer veriyoruz. Geçmişte birbirlerine son derece yakındılar. Bu iki ülkenin kendi aralarında çözmesi gereken özel bir konu. (Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı) Büyükelçi Bolton ile Türk Büyükelçinin görüşmesinden haberim yoktu ama bence bu ileri yönde iyi bir adım olmalı.''

Pierce, "Brunson'ın serbest bırakılmasının iki ülke arasındaki krizi hafifletip hafifletmeyeceği" sorusunu da, "Belki. Şu an ilişkilerde başka sorunlar da olduğunu biliyorum. Türkiye'nin modern bir demokrasi olduğunu düşünüyorum ve hukukun üstünlüğüne, hukuk kurallarına uyacağını umuyoruz. Geçmişte, gözaltılar ve bağımsız yargı çağrıları yapmıştık. Türkiye ile bazı adli konularda çalışmaya devam etmemiz gerektiğini düşünüyorum." yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...