Irak Ordusu'nda kara kuvvetlerine bağlı bir tugay asker Diyala ili sınırlarına yakın Himrin dağları yakınına yerleştirildi. Kara kuvvetlerine bağlı bir alay asker de Uzeym barajı yakınlarına sevkedildi. Tugay ile birlikte 100 askeri araçtan oluşan ağır, orta ve hafif silahtan oluşan mühimmat taşıyan bir konvoy ve 35 tank da bölgeye gönderildi.

Bu arada Kerkük 1. Tugay komutanı Şerko Fatih Şivani, 4.,5. ve 12. alayların hazır bekletildiğini ve askeri izinlerin kaldırıldığını belirtti.

Bağdat hükümeti tarafından yapılan sevkiyatlar üzerine, peşmergeler de kırmızı alarm durumuna geçerek konvoylar halinde Tuzhurmatu'ya konuşlandılar.

Son günlerde Bağdat hükümeti ile Bölgesel Kürt yönetimi arasında yaşanan gerginlik, Başbakan Nuri El-Maliki'nin Dicle Operasyonlar Komutanlığını kurmasıyla başladı.

Irak merkezi hükümeti ile Bölgesel Kürt yönetimi arasındaki gerginlik Tartışmalı Bölgeler olarak da adlandırılan Tuzhurmatu, Kerkük, Diyala ve Selahettin bölgelerde güvenliğinin Dicle güçlerinin üstlenmesini istemesiyle çıktı.