İlişkili Haberler

İran devlet televizyonu, gıda ve sağlık malzemelerinden oluşan 21 tonluk yardım malzemesinin bu sabah hava yoluyla Yemen'deki Husilere gönderildiğini aktardı.

Haberde yardım malzemelerinin 19 tonunun sağlık malzemesi, 2 tonunun da gıda yardımlarından oluştuğu belirtildi.

İran, Ensarullah hareketinin (Husiler) başkent Sana'yı ele geçirdikten sonra da bu ülkeye yardım malzemeleri ulaştırmıştı.

İran'ın Husilere silah yardımı yaptığı iddia ediliyor ancak iddialar İran ve Husiler tarafından yalanlanıyor.

İRAN SİLAH VERİYOR İDDİASI

BM'ye bağlı Gerçekleri Araştırma Komisyonu, İran'ın Husilerin merkezi olan Sa'da kenti yakınlarındaki Kızıldeniz'in el-Luhayya limanına silah ulaştırmak için Eritre'de bir üs kurduğu, İran gemilerinin Aden Körfezi'nde korsanlarla mücadele bahanesiyle Yemen'e silah kaçırdığıni öne sürdü.

Yemen yönetimi de Husileri İran'dan maddi destek almakla suçluyor. Yemen sahil güvenlik güçleri 2013'te içinde İran silahları bulunan ve Husilere gittiği söylenen "Cihan 1" isimli bir gemiyi alıkoymuştu.

"YEMEN'İN HİZBULLAH'I OLACAK"

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti ise 18 Ekim 2014 tarihinde yaptığı bir konuşmada, Yemen'deki "Husileri" desteklediklerini açıklamıştı.

Velayeti, "Yemen devrim lideri Abdulmelik el-Husi'nin tedbirli, cesaretli hareketi ve değerli dünya görüşüyle devrimi idare etmesinden memnunuz. Hizbullah'ın Lübnan'da üstlendiği rolü, Ensarullah'ın da Yemen'de üstlenmesini umut ediyorum" demişti.