İran'da idam eleştirisi

İran Yargı Erki İnsan Hakları Kurumu Genel Sekreteri Muhammed Cevad Laricani ülkede uyuşturucuyla ilgili suçlara verilen idam cezalarındaki artışın kısas hükmünü sorgulanabilir hale getirdiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 17.05.2016 - 13:00

İran'da idam eleştirisi

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı'nın (ISNA) haberine göre, başkent Tahran'daki bir toplantıda konuşan Laricani, ülkede uyuşturucu suçlarına verilen idam cezasıyla ilgili yasanın gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Uyuşturucuyla ilgili suçlara uygulanan idamların "çığ gibi" arttığını bunun da "nurani" bir hüküm olarak nitelediği kısas hükmünü sorgulanabilir duruma getirdiğini belirten Laricani, "Bu İran'ın onuru açısından kötü bir durumdur. Kanunun yeniden yazılması önerisinde bulundum" ifadelerini kullandı.

Laricani, "Uyuşturucuyla ilgili konularda yüksek düzeyde idamı öngören bir yasaya sahip olmamız nedeniyle ölüm cezasında dünya ülkeleri arasında ikinci ya da üçüncü sıradayız. Bu da nurani bir hüküm olan kısasın sorgulanabilir hale gelmesine neden olmuştur" diye konuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el-Hüseyin de geçen ay yayımlanan bir bildiriyle İran'a uyuşturucuyla ilgili suçlara verilen idam cezalarını durdurma çağrısında bulunmuştu.

Bildiride, İran'da geçen yıl 966 kişinin idam edildiği belirtilerek, büyük bölümünün uyuşturucu suçlarıyla ilgili olduğu ifade edilmişti.

İran Cumhurbaşkanı Kadın ve Aile İşlerinden Sorumlu yardımcısı Şehindoht Mevlaverdi de şubat ayında İran'ın yarı resmi medya organlarından Mehr Haber Ajansı'na verdiği özel röportajda ülkesinin idam politikasını eleştirmişti.

Sayfa Yükleniyor...