İran'dan ABD'ye karşı tehdit

ABD'nin, ülkede suikast ve bombalı eylem planlamakla suçladığı kişilerin arkasında olmakla itham ettiği İran'dan, iddialara yalanlama ve uyarı geldi.

Anadolu Ajansı 16.10.2011 - 21:53

İran'dan ABD'ye karşı tehdit

ABD'de iki İranlı, Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi Adil El Cubeyr'e suikast planı yapmakla suçlanmış ve bu kişilerden birisinin, İran El Kuds Gücü'nün üyesi olduğu iddia edilmişti.

ABD'den gelen tehditkar açıklamaların ardından, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinajad konuştu.

Hamaney, Tahran yönetimine karşı alınacak herhangi bir önlemin 'kararlı' bir yanıt bulacağını söyledi.

Hamaney, devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında, ''Amerikalı yetkililer bir takım hayallere kapıldılarsa, siyasi ya da güvenlikle ilgili herhangi uygunsuz bir eylemin, İran tarafından kararlı bir karşılık bulacağını bilmek zorunda olduklarını'' belirtti.

Ayetullah Ali Hamaney, ABD'nin İran'ı terörle suçlamasının nedeninin, dikkatleri Wall Street'teki gösteriler ve ekonomik sıkıntılardan başka yöne çekmek olduğunu savunarak, bu komplo teorisinin işe yaramadığını ve yaramayacağını bildirdi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da resmi İRNA ajansına, ''İran medeni bir ülkedir ve suikaste başvurmaya ihtiyacı yoktur'' açıklamasında bulundu ve ABD'yi kastederek, ''Terör kültürü sizlere aittir'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...