İran'dan terörle ortak mücadele çağrısı

Ortadoğu'da terörün yayıldığı uyarısı yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, terörist gruplara desteğin kesilmesi ve terörle mücadelenin bölgesel ve uluslararası işbirliği ile yürütülmesi gerektiğini söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.09.2014 - 12:35

İran'dan terörle ortak mücadele çağrısı

İran Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Ruhani, İran'ı ziyaret eden Danimarka Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard'la Meşhed kentinde görüştü.

Bazı ülkelerin terör örgütlerine destek vermeye devam ettiklerini belirten Ruhani, "Bu ülkelerin teröre karşı yaklaşımlarında henüz bir değişiklik görmedik. Teröristler hala silahlandırılıp, korunuyor. Onların teröre verdikleri desteği kesecek adımlar atmalıyız" dedi.

Ortadoğu'daki terör sorununun bölgeyle sınırlı kalmayacağını ifade eden Ruhani, "Bölgede terör faaliyetlerinin devam etmesiyle şiddet daha da artacak bunun sonucunda da bölgesel ve küresel istikrarsızlar ortaya çıkacaktır" şeklinde konuştu.

Bölgede terör kurbanı ülkelerin birlikte hareket etmesinin önemine işaret eden Ruhani, bölge ülkelerinin teröre karşı ortak hareket etmesi halinde kısa sürede başarılı olunacağını savundu.

Danimarka Dışişleri Bakanı Lidegaard'ın bazı Batılı ülkelerin Ortadoğu'daki teröre karşı mücadelede bölgeye destek olacağını bildirmesi üzerine Ruhani, "Umarım Batı ülkeleri terörle mücadelede ciddi olurlar" ifadesini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de, dün devlet televizyonunda yaptığı konuşmada, ABD yönetiminin terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadelesinde ciddi olmadığını iddia etmiş ve terörle mücadele için ciddi bir uluslararası işbirliği çağrısı yapmıştı.

Sayfa Yükleniyor...