İrlanda Başbakanı Varadkar'ın "sürpriz istifası" merak konusu

İrlanda Başbakanı Varadkar, istifa nedenine açıklık getirmezken, hemen öncesinde İrlanda kökenli ABD Başkanı Joe Biden'ın yüzüne kameralar önünde İrlandalıların "Gazze" hassasiyetini söylemesi komplo teorilerini tetikledi.

İrlanda Başbakanı Varadkar'ın "sürpriz istifası" merak konusu

Başbakanı Leo Varadkar'ın görevinden "sürpriz istifa" kararı, bu kararın hemen öncesinde kökenli Başkanı 'ın yüzüne kameralar önünde konusunda sitem ettiği konuşması nedeniyle gündemdeki yerini koruyor.

İrlanda'da 2017'den bu yana Fine Gael partisinin genel başkanlığını yürüten 45 yaşındaki Varadkar, dün başkent Dublin'de yaptığı istifa açıklamasında, ülkesine liderlik ettiği süreyi "hayatının en tatmin edici dönemi" olarak tanımladı.

İki kez İrlanda Başbakanı olarak görev yapan Varadkar, konuşması sırasında duygulanarak, görevini bırakma nedenlerinin "hem kişisel hem de siyasi" olduğunu belirtti.

Başbakanlık görevinden istifa eden Varadkar, parlamento üyesi olarak kalmaya devam edecek.

İrlanda ve İngiliz basını, istifa kararının "sürpriz" olduğu ve Varadkar'ı böyle bir karar almaya iten nedenin henüz bilinmediğini belirtti.

GAZZE'DE YAŞANANLARI İRLANDA'NIN GEÇMİŞİNE BENZETTİ

Başbakanlık görevini üstlendiğinde 38 yaşında ve ülkesinin "en genç Başbakanı" ünvanına sahip olan Varadkar, istifa kararının hemen öncesinde Aziz Patrick Günü dolayısıyla 'ye ziyaret gerçekleştirmişti.

Leo Varadkar'ın, asıllı ABD Başkanı Biden'ın Beyaz Saray'da Aziz Patrik Günü için verdiği davette, 'de yaşananları 'nın geçmişine benzettiği konuşması gündeme oturmuştu.

Varadkar, konuşmasında Biden'a, İrlandalıların Filistin halkıyla empati kurmasının nedeninin halkının kendi yaşadıklarına benzer acılar çekmesi olduğunu hatırlatmıştı.

"GAZZELİLEİRN GÖZLERİNDE KENDİ TARİHİMİZİ GÖRÜYORUZ"

'deki insanlık dramını ülkesinin sömürgeleştirildiği dönemde yaşananlara benzeten Varadkar, "Kendi tarihimizi onların gözlerinde görebiliyoruz" ifadesiyle Başkanı'na sitemde bulunmuştu.

Varadkar, "Dünyayı dolaştığımda liderler bana sık sık 'İrlandalıların, Filistin halkına karşı neden bu kadar empati duyduğunu' soruyor. Cevabı basit, onların gözlerinde kendi tarihimizi görüyoruz. Yerlerinden edilmesi, mülklerinin ellerinden alınması, ulusal kimlikliklerinin kabul edilmemesi, zorunlu göç, ayrımcılık ve açlığın hikayesi..." ifadelerini kullanmıştı.

Biden'a, bir İrlandalı olarak demokrasinin gerekliliklerini yerine getirmesi ve 'deki dramın son bulmasına öncülük etmesi çağrısında bulunmuştu.

Varadkar, "Gazze halkı, acil gıdaya, ilaca, barınağa ve özellikle de bombardımanın durmasına ihtiyaç duyuyor" demişti.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...