Pentagon: IŞİD'i İncirlik'ten kalkan İHA'yla vurduk

ABD'nin, Türkiye'nin güneyinden ilk kez IŞİD hedeflerini vurmasıyla ilgili, ABD Savunma Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Haberler - Anadolu Ajansı 06.08.2015 - 05:56

Pentagon: IŞİD'i İncirlik'ten kalkan İHA'yla vurduk

ABD Savunma Bakanlığı, İncirlik'ten kalkan insansız hava aracının IŞİD'i vurduğunu bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Laura Seal, ABD uçaklarının Türkiye'den kalkarak IŞİD'e karşı yaptığı operasyonlara ilişkin sorusunu yanıtladı.

Hafta sonunda, ABD'nin insansız hava uçaklarının IŞİD'e karşı yapılan operasyonlar doğrultusunda Türkiye'den uçuşa başladıklarını, fakat o süre zarfında saldırı yapmadıklarını hatırlatan Seal, "Dün, ABD ilk defa insansız hava aracı kullanmak suretiyle Türkiye'den havalanarak IŞİD'i vurdu" ifadesini kullandı.

Seal, bu görevlerin, Birleşik Ortak Görev Gücü operasyonlarının IŞİD'i  tamamen ortadan kaldırmak adına yaptığı operasyonların bir parçası olduğu belirterek, yapılan saldırıların bir sonraki günün güncellemeleri içerisinde olacağını kaydetti.

Yapılan saldırıların, Türkiye'nin ABD uçaklarına verdiği iznin sonucunun bir parçası olduğunun altını çizen Seal, "Türkiye ve bölgedeki diğer koalisyon ülkeleri, bölgede barış ve istikrar sağlamak adına IŞİD'e karşı savaşmaya kararlıdır" dedi.

Seal ayrıca, Birleşik Ortak Görev Gücü'nü desteklemek adına uçakların Türkiye'den kalkacak oluşunun, gerektiği zaman saldırı yapılması adına farklı bir stratejik konum olduğunu belirtti.

Sayfa Yükleniyor...