İskoçya'da regl ürünlerini ücretsiz yapan yasa tasarısı kabul edildi (Regl yoksulluğu nedir?)

İskoçya, kadın hijyen ürünlerinin ücretsiz olarak sağlanmasını teklif eden yasayı kabul etti. Böylece İskoçya regl ürünlerini kadınlara ücretsiz olarak sunan ilk ülke oldu.

Haberler - ntv.com.tr 25.11.2020 - 12:36 | Son Güncelleme : 25.11.2020 - 16:30

İskoçya'da regl ürünlerini ücretsiz yapan yasa tasarısı kabul edildi (Regl yoksulluğu nedir?)

genelinde kadınların talebi İskoçya'da karşılık buldu.

İskoçya parlamentosu kadınlara ücretsiz hijyen ürünlerinin verilmesini öneren yasayı kabul etti.

Böylece yetkililerin görevleri arasına regl döneminde hijyen ihtiyacı karşılamak da girdi.

Tasarıyı 2016 yılından beri regl yoksulluğunu sonlandırmak için çalışamalar düzenleyen İşçi Partisi Milletvekili Monica Lennon sunmuştu.

Lennon, tasarının corona virüs zamanında daha da önemli hale geldiğini belirtti. Monica Lennon, pratik ve ilerici olarak nitelendirdiği karara ilişkin, "Menstrual dönemler pandemi döneminde durmuyor. Tampon, ped ve yeniden kullanılabilir ürünlere erişim hiç olmadığı kadar önemli" dedi.

REGL YOKSULLUĞU NEDİR?

BBC'de yer alan bilgilere göre ortalama beş gün süren bir menstrual dönemde kişi başı hijyen harcamaları 8 sterline (85 lira) çıkabiliyor. Toplumdaki bütün bireyler bunu karşılayacak gelire sahip olmayabilir.

Regl yoksulluğu, ihtiyaç duyulan hijyen ürünlerine maddi sebeplerden dolayı ulaşamamaya ya da ulaşmakta zorluk çekilmesi durumunda kullanılan bir tanım.

İskoçya'da Young Scot tarafından yapılan bir çalışmaya göre çoğunluğu kız çocuklarından ve genç kadınlardan oluşan 2 binden fazla insan regl hijyen ürünlerine ulaşmakta maddi sorunlar yaşıyor.

İngiltere genelinde ise kız çocuklarının yaklaşık yüzde 10'u bu ürünleri alamıyor, yüzde 15'i ise satın alırken maddi zorluklar yaşarken 19'u daha ucuz ve uygun olmayan ürünlere yönelmek zorunda kalıyor.

Ayrıca bu tasarıyla kız çocuklarının regl ürünü alırken yaşadıkları utancın da önüne geçileceği ifade ediliyor. Yine İngiltere'de yapılan araştırmalara göre yaşları 14 ve 21 arasında değişen genç kadınlar ve kız çocukların yüzde 71'i regl ürünleri alırken utandıklarını belirtiyor.

İskoçya'da kabul edilen tasarıyla bu ürünlere ihtiyaç duyan herkes, onları ücretsiz edinebilecek.

İki yıl içinde yasalaşması beklenen tasarıda ürünlerin nasıl dağıtılacağına ilişkin yöntem araştırmasının da devam ettiği belirtildi.

İskoçya daha önca eğitim kurumlarında hijyen ürünlerini ücretsiz dağıtan ilk ülke olmuştu.

TÜRKİYE'DE DURUM NE?

Konuşmamız Gerek platformu dezavantajlı bölgelerdeki kadınların menstrual ürünlere erişebilmeleri ve regl konusundaki tabunun yıkılması için çalışmalar yürütüyor, regl yoksulluğu ve adil vergilendirme konusunda hak savunuculuğu yapıyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre platform insan hakları avukatı İlayda Eskitaşçıoğlu tarafından 2016 yılında kuruldu. Eskitaşçıoğlu ve akademisyen olan ortağı Bahar Aldanmaz, köy okullarına giden genç kızlar, mevsimlik tarım işçileri ve mülteci kadınlarla cinsel sağlık, regl olma ve hijyen konularında eğitimler düzenliyor.

Eğitimlerin yanı sıra genç kızlar ve kadınlara menstrual ürünleri temin eden 'Konuşmamız Gerek' platformu bugüne kadar İstanbul, Ankara, Adana ve Sivas’ta 7 saha çalışması gerçekleştirerek 8 binden fazla genç kız ve kadına ulaştı. Dezavantajlı bölgelerdeki genç kız ve kadınların menstrual ürünlere erişimde sorun yaşadıklarını, ped veya tampon yerine kumaş parçaları ve gazete gibi sağlıksız ürünler kullandıklarını gören Konuşmamız Gerek platformu, regl yoksulluğunun çözümü için hijyenik ürünlerin vergi diliminin lüks ürünler kategorisinden çıkarılması için mücadele veriyor. 

Sayfa Yükleniyor...