İsrail BM soruşturmasını kabul etti

İsrail'in , 9 kişinin öldüğü Mavi Marmara baskınıyla ilgili BM tarafından soruşturma komisyonu kurulmasına yeşil ışık yaktı.

02.08.2010 - 15:27

İsrail BM soruşturmasını kabul etti

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun İsrail'in 9 Türk'ün hayatını kaybettiği Mavi Marmara baskını ile ilgili Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası soruşturma yürütülmesini kabul ettiğini açıkladı.

Böyle İsrail Başbakanı Benyamnin Netanyahu, İsrail Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonlarıyla ilgili olarak BM soruşturmasını kabul eden ilk İsrail Başbakanı oldu.

Dışişleri Bakanlığı ise kararın ardından yaptığı açıklamada, "Gemi baskınına BM soruşturması doğru yönde bir adım" diyerek memnuniyetini ifade etti.

Jerusalem Post gazetesi de İsrail'in prensipte, BM'nin filo olayıyla ilgili soruşturma komisyonunun kurulmasını kabul ettiğini, geçen hafta ABD'de görüşmelerde bulunan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak tarafından bunun BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a iletildiğini bildirmişti.

Jerusalem Post, bu konudaki haberini İsrail radyosuna dayanarak verdi.

ABD DE BASKI YAPTI
ABD'nin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından yapılan öneriyi kabul etmesi için İsrail'e baskı yaptığı belirtiliyor.

Önceleri İsrail'in, Obama yönetiminin Ban Ki-mun'un'un önerisini hasıraltı etmesi için Netanyahu'ya yardımcı olacağını umduğu, ancak ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice'ın, İsrail'e öneriyi kabul etmesi için baskı yapılmasını istediği hatırlatılıyor. Kaynaklar, Rice'ın bir soruşturma komisyonu kurulmasının "BM içinde ABD çıkarları açısından hayati önem taşıdığını" vurguladığını belirtiyorlar.

TÜRKİYE'DEN TEMSİLCİ DE OLACAK
Ban'ın önerisine göre, gemi baskını ile ilgili hem Türkiye'nin hem de İsrail'in açtığı soruşturmalar bir inceleme komisyonu tarafından değerlendirilecek. Söz konusu komisyonda, ABD, BM, İsrail ve Türkiye'nin temsilcileri yer alacak.

Söz konusu ekip, çalışmalarına ancak bu her iki ülkede yapılan soruşturmaların tamamlanmasından sonra başlayacak. Bu komisyonun başkanlığını da Yeni Zelanda'nın eski Başbakanı Geoffrey Palmer, yardımcılığını ise Kolombiya Cumhurbaşkanı Alvaro Uribe yürütecek.

Haaretz, bu komisyonda Türkiye'nin temsilcisi olarak Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı yapmış bir diplomatın isminden söz ettiğini öne sürdü. İsrail'in ise, kuruluşunda önceleri mutabık olmadığı komisyondaki temsilcisinin ismini henüz gündeme getirmediği kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...