İsrail Gazze kentinde ilerlemeyi sürdürüyor. Bölgeden gelen son haberlere göre İsrail ordusu Gazze’de Reuters ve diğer medya kuruluşlarının bulunduğu bir bina ile BM Mülteciler Yardım Örgütü binasını vurdu. Olayda birçok yaralı olduğu belirtiliyor.

İlişkili Haberler


İsrail’den daha sonra yapılan bir açıklamada, BM binasına ateş açılmasının nedeni, “binadaki militanların İsrail ordusuna ateş açması” olarak açıklandı.

İsrail’de bulunan NTV Haber Müdürü Mete Çubukçu, bölgedeki son durumu şöyle özetliyor:

“İsrail saldırılarının 20. gününe çok ağır girildi. Bugün İsrail kara birlikleri saldırıyı derinleştirdi, BM’ye ait bir bina vuruldu. İnsanlar Gazze kentinden kaçmaya çalışıyor. Kaçamayanlar ve sabahtan itibaren Gazze kentinin içindeki bulunanlar ‘dumandan boğuluyoruz’ diyor. İsrail’in muhtemel bir ateşkes olması durumunda ‘ilerleyebileceğimiz kadar ilerleyelim’ dediği düşünülüyor. Mısır’daki ateşkes görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkmış değil. Vurulan binada yaralı gazeteciler olduğu söyleniyor. Ancak bölgeye uluslararası basının girişine başından beri izin vermiyor. Yani şu an orada vurulan Filistinli gazeteciler. Günlerdir olanları zaten onlar aktarıyor. Bu saldırının gözdağı olduğu yorumunu yapabiliriz. Çünkü İsrail’in elindeki silahlar çok milimetreik olabiliyor. Bu binaların ellerinde tek tek koordiantları var, ama bu vurulmayı yanlışlık olarak açıklamak pek doğru olmaz. İçeriden gelen haberlerden de pek memnun değil İsrail. Uluslararası basını engellemesi de buna yönelik. Ben çok da tesadüf olduğunu düşünmüyorum bu saldırının.”

500 KİŞİNİN BULUNDUĞU BİR HASTANE VURULDU
Gazze Şeridi’nde bulunan Salih isimli bir gazeteci ise, NTV yayınına bağlanarak içinde bulunulan durumu şu şekilde anlattı: “İsrail ordusu nüfusun en yoğun olduğu bölgelerden birine doğru ilerlemeye devam ediyor. Şu anda tanklar rastgele atış yapıyor. UNWRA’nın binası bombalandı, ayrıca hastanelerden birine saldırıldı. El Vefa hastanesi ateşe tutuldu. Onlarca insan burada yaralı durumda. Ve hekimler de hedef alınıyor. Durum gerçekten çok kötü. Sokaklarda kimse hareket edemiyor. Ambulanslar bile hareket etmiyor. Çünkü İsrail bombalaması devam ediyor. Hiçbir şekilde vurulan yerlere gitmek mümkün değil, İsrailliler hareket eden her şeyi hedef alıyor. Şu anda yeni bir bilgi aldık. İsraillilerin bir hastaneyi hedef aldıklarını duyduk, bu hastanede 500’e yakın yaralı bulunuyor...”

HASTANE ALEVLER İÇİNDE
NTV’nin bağlantısından sonra ajansların geçtiği habere göre, İsrail topçusunun vurduğu Gazze hastanesinin, Filistin Kızılayına ait Kudüs hastanesi olduğu bildirildi. Görgü tanıkları, mermi isabet edince alevler içinde kalan hastanenin Tel El Hava mahallesinde bulunduğu kaydedildi.

Bu arada BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı (UNWRA) sözcüsü, Gazze’deki merkezlerinin vurulduğunu ve binanın alevler içinde olduğunu bildirdi. Sözcü Chris Gunness yaptığı açıklamada, merkezin binasına kesin olmamakla beraber, 3 beyaz fosfor bombasının atıldığını kaydetti.

İSRAİL İTFAİYE GÖNDERDİ
Hem BM Mültecilere Yardım Ofisinin binası hem de Kudüs hastanesinde çıkan yangının söndürülmesi için İsrail bölgeye 5 itfaiye aracı gönderdi.

İtfaiye araçlarının Gazze’ye girişinin, İsrail ile Gazze Şeridi arasındaki sınır bölgesi Erez’deki Koordinasyon ve İrtibat Ofisince sağlandığı belirtildi.

BAN: BU ZORBALIK
Gunness, bu binanın, İsrail saldırılarından kaçan yüzlerce kişi için bir barınak olarak kullanıldığını belirtti. Binada saldırı sırasında kaç kişinin bulunduğunun bilinmediğini söyleyen sözcü, saldırıda 3 kişinin yaralandığını bildirdi.

Öte yandan basına yansıyan bir başka açıklamada, BM’nin Gazze’deki çalışmalarını durdurduğu açıklandı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ise, olayın hemen ardından yaptığı açıklamada, İsrail’in bu tavrını zorbalık olarak nitelendirdi ve ölü sayısının katlanılamaz boyutlara geldiğini söyledi.