İsrail ile ilişkiler artık derin dondurucuda

Hamas liderlerinden El Mebhu'ya Dubai'de suikast düzenleyen kişilerden 6'sında İngiliz pasaportu bulunması üzerine, İngiliz yetkililerden sert yorumlar geldi.

18.02.2010 - 10:41

Dubai'de geçen ay önde gelen Hamas lideri Mahmud El Mehbu'ya, 11 kişilik bir timin suikast düzenlediği ortaya çıkmıtı. Bu 11 kişiden altısında, sahte olduğu belirtilen İngiliz pasaportlarının bulunması ilgili tartışmalar ise İngiliz basınında geniş yer alıyor.


Guardian gazetesinin manşetinde de bu konu var.

İsrail Büyükelçisi'nin Hamas'ın askeri kanat lideri Mahmud El Mebhu'yu öldüren suikastçilerle ilgili 'bilgi paylaşımı' için Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını yazan gazete, bir yetkilinin 'İsraille ilişkiler bundan önce zaten buzdolabındaydı. Şimdiyse derin dondurucuya girdi' sözlerine yer veriyor.

Gazete ayrıca, Hamas'ın güvenlik yetkililerinden Nahro Mesud'un, Mebhu'nun öldürülmesine yardımcı olduğu şüphesiyle Suriye'de sorgulandığını belirtiyor.

Hamas'ın sürgündeki siyasi lideri Halid Meşal'in ise bu iddiayı reddettiği ve rakip El Fetih örgütünün dezenformasyon çabası olarak tanımladığı kaydediliyor.

Ancak Guardian, 'iyi bilgi alan' Filistinli kaynakların, Mesud'un sorgulandığı konusunda ısrar ettiğini belirtiyor.

TAKTİK BAŞARI MI, STRATEJİK FİYASKO MU?
Guardian başyazılarından birinde de bu konuyu ele alıyor.

Gazete İsrail gizli servisi 'Mossad'ın operasyonu' diye tanımladığı suikastin, İsrail'de bir taktik başarı olarak görüldüğünü belirtiyor ve şöyle devam ediyor;

'İsrail'de doğru hedefin öldürülmüş olması ve tüm suikast timinin Dubai'den zarar görmeden çıkması nedeniyle bir rahatlama vardı. İsrail suikast politikasını güden tek ülke değil. ABD Pakistan'ın Kuzey Veziristan bölgesinde Taliban ve El Kaide'ye karşı insansız uçaklarla aynı politikayı izliyor. Farklı savaş bölgelerinde aynı şeyi yapıp, İsrail'in saldırılarını kınayanlara hemen ikiyüzlülük suçlaması getiriliyor. Ancak suikastler nadiren istenen etkiyi yaratır.

Burada amaç Hamas'ın Dubai'de İran'dan silah almasını engellemekse, bu Tahran'ın başka bir yöntemle silah göndermesini engellemeyecek. Hamas komutanının yeri de çabucak doldurulacak. Ancak böyle suikastler, Arap ülkelerinin İsraille ilişkilerini normalleştirme nedenlerini daha da azaltıyor. Pekiş şimdi bu taktik bir başarı mı? Yoksa stratejik bir fiyasko mu?'

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...