İsrail yine BM okulunu vurdu: 2 ölü

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 22. güne girdi. İsrail, bu sabah BM okulunu vurdu. Saldırıda 2 kişi hayatını kaybetti.

17.01.2009 - 15:28

İsrail yine BM okulunu vurdu: 2 ölü

Filistinli sağlık yetkilileri ve görgü tanıklarının açıklamalarına göre, BM Yardım ve Çalışma Ajansı’nın (UNRWA) okuluna ilk tank mermisinin isabet etmesi sonucu bir çocuk ve bir kadının ölmesinin ardından, insanlar çatışmalar nedeniyle sığındıkları okuldan kaçarken yeni tank ateşi altında kaldılar. BM saldırıda iki kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.


BM Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) sözcülerinden Adnan Ebu Hasna, Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya kasabasında bulunan okulun tank ateşiyle vurulması sonucu 2 erkek kardeşin öldüğünü, aralarında çocuklardan birinin annesinin bulunduğu 14 kişinin yaralandığını kaydetti.

BM’nin Gazze’deki merkezi de perşembe günkü İsrail saldırılarının hedefi olmuştu. Gazze’deki saldırılarda bir başka BM okulunun hedef olması sonucu da 30 kişi ölmüştü.

Kuşatma altındaki Gazze’de yaklaşık 45 bin kişinin BM okullarına sığındığı bildiriliyor.

BM SALDIRIYI KINADI
Bir BM yetkilisi, İsrail’in Gazze Şeridi’nde bir BM okulunu tank ateşiyle vurmasını kınayarak, savaş suçuyla ilgili soruşturma yapılması gerektiğini belirtti.

BM sözcüsü Chris Gunness, tank mermisinin atıldığı okulda İsrail’in Gazze Şeridi’ne üç haftadır süren saldırılarından kaçarak sığınan 1600 kişinin bulunduğunu açıkladı.

İsrail’in elinde okulun koordinatlarının bulunduğunu ve okulun sığınak olarak kullanıldığını bildiğini vurgulayan Gunness, savaş suçuna ilişkin bir soruşturma açılması gerektiğini söyledi. Gunness, “Kim suçluysa adalet önüne çıkarılmalı” dedi.

Benzer vakalarda Hamas militanlarını suçlayarak, militanların sivil alanlardan ateş açtığını savunan İsrail ordusu tarafından henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak BM yetkilileri, İsrail’in vurduğu sivil alanlarda militanlar olduğu iddialarını reddetmişti.


ÖLÜ SAYISI BİN 200’E YAKLAŞTI
İsrail’in dünkü saldırılarında da onlarca sivil öldü. Cebaliye Mülteci Kampı’nda bir eve açılan tank ateşinde, 5 çocuk hayatını kaybetti.

İsrail sınırına yakın Secaiye’deki saldırıda da 10 Filistinli öldü. İsrail tankları, El Bureyc kampında ise Filistinli bir militanın evini hedef aldı. Militanın eşi ve 5 çocuğu hayatını kaybetti.

Gazze’ye düzenlenen bir hava saldırısında ise 7 Filistinli öldü.

Saldırılarda ölenlerin sayısı bin 200’e yaklaşıyor. Bunların yaklaşık 700’ü sivil. 5 bini aşkın da yaralı var.

İsrail ise üç haftadır Gazze’den düzenlenen roket saldırılarında 13 İsraillinin öldüğünü bildiriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...