Japonya'dan bağımsız Filistin'e destek

Norveç, İrlanda ve İspanya hükümetlerinin Filistin devletini tanıma kararı aldıklarını duyurmalarının ardındandan, Japonya'dan da "Bağımsız Filistin'e" destek geldi. Japonya Dışişleri Bakanı Yoko Kamikawa, "Filistinlilerin bağımsız devlet kurma hedefini anlıyor, bu konudaki çabalarını destekliyoruz" dedi.

Japonya'dan bağımsız Filistin'e destek

Dışişleri Bakanı Yoko Kamikawa, başkent Tokyo'da düzenlediği basın toplantısında meselesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Bölgede tansiyonu düşürmeye ve insani durumu iyileştirmeye yönelik diplomatik çabalarını sürdüreceklerini vurgulayan Kamikawa, Japonya'nın taraflar arasında güven tesis etmeye yönelik çalışmalara da devam edeceğini ifade etti.

Filistinlilerin bağımsız bir devlete sahip olma isteğini anladıklarını belirten Kamikawa "Taraflar arasındaki müzakereleri ve iki devletli çözümü destekliyoruz. Filistinlilerin bağımsız devlet kurma hedefini anlıyor, bu konudaki çabalarını destekliyoruz" şeklinde konuştu.

"FİLİSTİNİ TANIMA KONUSUNU KAPSAMLI ŞEKİLDE ELE ALACAĞIZ"

Kamikawa, " devletinin tanınması konusunu, barış sürecinin nasıl ilerletilebileceğini de göz önünde bulundurarak kapsamlı bir şekilde ele almaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kamikawa, Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICC) Başsavcısı Kerim Han'ın Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında "yakalama kararı" çıkarılması yönündeki talebi ile ilgili süreci takip edeceklerini de sözlerine ekledi.

BM'YE ÜYE 193 ÜLKEDEN 139'U FİLİSTİN'İ TANIYOR

Birleşmiş Milletler'e (BM) üye 193 ülkeden 139'u Filistin'i devlet olarak tanıyor.

Bu ay, BM Genel Kurulu'nun 193 üyesinden 143'ü, sadece devletlerin yapabileceği bir şey olan Filistin'in BM'ye katılması yönünde oy kullandı.

BİRÇOK BATI AVRUPA ÜLKESİ TANIMIYOR

Orta Doğu, Afrika ve Asya'nın çoğu Filistin devletini tanıyor ancak Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Japonya, Güney Kore ve birçok Batı Avrupa ülkesi tanımıyor.

Sayfa Yükleniyor...