Kanada Hindistan'a uranyum satacak

Kanada'nın yüksek kaliteli uranyum rezervleriyle Hindistan'ın nükleer enerji programına önemli katkıda bulunmasının yolu açıldı. 2010 yılında hazırlanan anlaşma, uygulamaya girdi. Geçen yıl Güney Kore ile de anlaşma yapan Hindistan'ın işbirliği için hedefindeki yeni ülke ise Avustralya.

Kanada Hindistan'a uranyum satacak

Kanada firmalarının Hindistan'a uranyum ihraç etmesinin önünü açan anlaşmaya son şekli verildi.

Anlaşma, nükleer enerji üretimini arttırmak isteyen Hindistan'a yardımcı olacak. İki ülke söz konusu anlaşmayı 2010 yılında tamamlamış, ancak Hindistan'da uranyum kullanımının denetimi konusundaki görüş ayrılıkları yüzünden uygulamaya sokamamıştı.

Kanada'da 1976 yılından bu yana Hindistan'a nükleer malzeme ihracatı yasaktı.

Hindistan ve Kanada başbakanları tarafından yayımlanan ortak bildiride, Kanada'nın kalitesi yüksek, büyük uranyum rezervleri ile Hindistan'ın nükleer enerji programına önemli katkıda bulunabileceği vurgulandı.

Kanada Başbakanı Stephen Harper, Hindistan'ın nükleer programında rol almanın Kanada için önemli bir ekonomik fırsat yarattığını ve yeni iş olanakları yaratarak Kanada'nın büyümesine yardımcı olacağını kaydetti.

Son yıllarda ekonomisi hızla büyüyen Hindistan, artan enerji ihtiyacını nükleer santrallerden elde etmek istiyor.

Bunun için yaklaşık 30 nükleer reaktör kurulması ve nükleer enerjinin toplam elektrik üretimi içindeki payının 2050 yılına kadar dörtte bire çıkarılması hedefleniyor.

Hindistan, geçen yıl Güney Kore ile nükleer teknoloji transferine dair bir anlaşma yapmıştı.

Yeni Delhi bu ayın başlarında da dünyadaki uranyum rezervlerinin yaklaşık yüzde 40'ını elinde bulunduran Avustralya ile bir işbirliği anlaşması yapılması için görüşmelere başlanmasını kararlaştırdı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...