Karzai NATO’yu eleştirdi

Afganistan Devlet Başkan, NATO'nun petrol tankerleri vurmasıyla ilgili olarak sivillerin zarar görmememsi gerektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 04.09.2009 - 16:17

Hamid Karzai'nin makamından yapılan yazılı açıklamada, Kunduz'da 90 kişinin öldüğü olayla ilgili olarak soruşturma komisyonu kurulduğu belirtildi. Açıklamada, askeri operasyonlarda sivillerin zarar görmemesi gerektiği, sivillerin hedef alınmasının kabul edilemeyeceği ifadesi yer aldı.


NATO sözcüsü Tuğgeneral Eric Tremblay de, iki tankerin vurulduğu hava saldırısının ardından çok sayıda sivilin yakınlardaki hastanelerde tedavi altına alındığını söyledi.

Tremblay, Kunduz'dan kendilerine gelen bilgilere göre, çok sayıda sivil kayıp bulunduğunu, yaralıların hastanelerde tedavi gördüğünü, bunun iki tankerin vurulmasıyla doğrudan bağlantısı olabileceğini kaydetti.

Almanya Savunma Bakanlığı Sözcüsü de, Berlin'de yaptığı açıklamada, olay yerindeki komutanlarının uçaktan ateş açılmasına onay verdiğini doğruladı. Sözcü, 50'den fazla Taliban savaşçısının öldüğünü, sivil ölümler hakkında bilgileri olmadığını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, olayın acilen soruşturulması çağrısında bulundu. NATO ve Afganistan halkı için birlikte hareket etmenin önemine dikkati çeken Miliband, bu tip olayların buna zarar verebileceğini hatırlattı.

ISAF: HEDEF MİLİTANLARDI
NATO liderliğindeki Afganistan Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) basın sorumlusu Christine Sidenstricker, olayı anlatırken, Afgan yetkililerin iki petrol tankerinin kaçırıldığını bildirdiğini, NATO'nun da onları bir nehir kıyısında saptadığını söyledi.

Christine Sidenstricker, bölgede yalnızca isyancıların olduğu gözlendikten sonra yerel ISAF komutanının yakıt tankerlerinin imhası için hava saldırısı emrini verdiğini, çok sayıda isyancının öldüğünü anlattı. Sidenstricker, saldırının isyancılara karşı yapıldığını, onların da öldüklerini düşündüklerini, yine de sivillerin öldüğü haberlerini araştırdıklarını kaydetti.

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz'da NATO güçlerinin militanlara yönelik hava saldırısında petrol tankerlerin patlaması sonucu yaklaşık 90 kişinin öldüğü bildirilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...