Afganistan’ın kuzeyinde bulunan Kunduz Vilayeti’nde NATO uçakları Taliban militanlarının kaçırdığı 2 yakıt tankeri hedef aldı. Afgan yetkililer saldırıda en az 90 kişinin öldüğünü, ölenlerin 40’ının da sivil olduğunu açıkladı.

İlişkili Haberler


Kunduz Emniyet Müdürü Gulam Muhiddin, saldırının, gece yarısı tankerler bir nehirden geçirilirken düzenlendiğini söyledi.

NATO yetkilileri de kaçırılan tankerlerin NATO tarafından vurulduğunu teyit etti ve saldırıda sivillerin ölüp olmadığının araştırıldığını açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, olayla ilgili "süratli ve eksiksiz soruşturma" yapılacağını açıkladı. Rasmussen, ISAF'ın dün gece Taliban'a karşı bir hava operasyonu düzenlediğini, militanların öldüğünün kesin olduğunu, sivillerden de kayıplar olabileceğini, ancak bu konuda henüz kesin veri bulunmadığını anlattı.

Konuya ilişkin açıklamasında rasmussen ayrıca, "Afgan halkı kendisini korumak için görev üstlendiğimizi bilmelidir. Bu olayı derinlemesine ve eksiksiz bir şekilde soruşturacağız" dedi ve bir araştırma ekibinin olay yerine gönderildiğini bildirerek soruşturma sonuçlarının beklenmesini istedi.

Kunduz Valisi Muhammed Ömer ise daha önce yaptığı açıklanmada, saldırının sivil halkın yakıt aldığı sırada düzenlendiğini, 90 kadar kişinin ölmüş olabileceğini belirtmiş ancak saldırıdan Taliban’ı sorumlu tutmuştu.

TALİBAN KOMUTANI DA ÖLDÜRÜLDÜ
İnsanların şiddetli patlamada canlı canlı yanarak öldüklerini ve köy sakinlerinin patlamalardan önce jet uçaklarının sesini duyduklarını söyleyen Ömer, ölenler arasında Taliban'ın bölge komutanı Abdürrahman ile 4 Çeçen savaşçının da bulunduğunu açıkladı.

Kunduz'daki aşiret büyüklerinden Muhammed Server, saldırının, Taliban militanlarının kaçırdığı tankerlerden bölgedekilere yakıt dağıtırken kalabalık toplandığı sırada düzenlendiğini anlattı. Server, "Hem Taliban'ı hem de hükümeti suçluyoruz" dedi.

TALİBAN: ÖLEN MİLİTAN YOK
Taliban sözcüsü Zebullah Mücahid ise, hava saldırısında ölen militan olmadığını öne sürdü.

Mücahid, Kabil'deki NATO güçlerine yakıt sevkiyatı için Tacikistan'dan gelen petrol tankerlerinin kaçırıldığını, Kunduz nehrinden geçirilmeye çalışırken çamura saplandığını, tankerlerin yükünü azaltmak için vanalar açıldığında yaklaşık 500 köylünün hava saldırısı olabileceği uyarılarına rağmen yakıt almak için toplandığını söyledi.

Saldırı sonrası yaralanan 12 kişinin de hastaneye sevkedildiği bildirildi.

AFGAN HALKININ TEPKİSİ ARTIYOR
Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, birçok kez Washington'dan NATO saldırılarında sivil kayıpların önlenmesini istemişti. Sivil kayıplar, Afgan halkının yabancı güçlere yönelik tepkisini de artırıyor.

Afganistan'da Taliban rejiminin çökmesinin ardından, 2001 yılı sonunda düzenlenen Bonn Konferansında, geçici yönetime destek amacıyla "BM Güvenlik Konseyi otoritesi altında görev yapacak, gönüllü ülkelerin askerlerinden oluşan bir uluslararası koalisyon" şeklinde kurulan Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF), 11 Ağustos 2003 tarihinden beri NATO tarafından yönetiliyor.

ABD ÜZÜNTÜLÜ
Öte yandan ABD yönetimi, NATO operasyonunda sivilerin ölmesinden ötürü üzüntüsünü açıkladı.

Beyaz Saray sözcüsü Robert Gibbis yaptığı açıklamada, "Bu tür çatışmalarda can kaybı, özellikle de sivil can kayıpları olabiliyor. Tüm bu olaylarda geçmişte de üzüntümüzü bildirdik ve bildirmeye de devam edeceğiz" dedi.