'Katliam'ın görüntüleri yayınlandı

Suriye Devlet Televizyonu dün İdlib'e bağlı Cisr Eş Şuğur'da 120 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği olaylara ilişkin görüntü yayınladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 07.06.2011 - 23:28

Sosyal paylaşım sitelerine saldırıyı düzenleyenler tarafından yüklenen görüntülerden birinde, yerdeki asker ve polis cesetleri görülüyor. Olayı

görüntüleyen kişi, cesetlerin üzerine basmak isteyen bir kişiyi durduruyor.

Yerdeki cesetlere yönelik küfürlü ifadelerin sıklıkla kullanıldığı görüntüde, orada bulunanlar hangi askeri vurduklarını gösteriyorlar. Görüntünün sonunda ise cesetlerden birine tekme atılıyor.

Görüntülerde, askerlerin "halka karşı ateş açmayı reddettikleri için güvenlik güçleri tarafından öldürüldüğü" iddia ediliyor.

ASKERLER SAF DEĞİŞTİRDİ
Öte yandan Cisr Eş Şuğur'daki olaylarda, isyancı askerlerin protestoculara katıldığı iddia edildi.

Hükümet dün, ''silahlı grupların'' kasabada saldırı düzenlediğini ve 120 güvenlik gücünün öldüğünü bildirmiş ancak ağır silahlarla donanmış ordunun nasıl böyle büyük bir kayıp verdiğine açıklama getirmemişti.

Kasaba sakinlerinden biri, kasabaya yapılan, günler süren operasyondan sonra, ''Şebiha'' adlı hükümet yanlısı silahlı grubun haydutça tutumuna kızan bir grup askerin ordudan kaçtığını ileri sürdü.

Adının açıklanmasına istemeyen kasaba sakini, silahlı kişilerin insanları terörize ettiğini ve mezhep çatışmasını kışkırttıklarını belirtti. Bazı eylemciler de bazı askerlerin saf değiştirdiğini anlattılar.

HALK KAÇIYOR
Bu arada misilleme korkusuyla bölge halkının kaçmaya başladığı da belirtiliyor.

Cisr Eşşuğur'da ne olup bittiğinin ayrıntıları bilinmiyor ancak ''askerin isyana katıldığı'' haberlerinin gerçek olması durumunda, bunun rejimde yeni ve önemli bir çatlak açacağı belirtiliyor.

Suriyeliler, taktikleri arasında protestoculara ateş açmak da bulunan ''Şebiha'' güçlerini ordu ve polisten daha korkutucu buluyor. Cisr Eşşuğur 1980'lerde yasaklı Müslüman Kardeşlerin kalesi durumundaydı.

Sayfa Yükleniyor...