Katolik kilisesi olağanüstü toplandı

Katolik kilisesi reform gündemiyle Vatikan'da toplandı. Papa Francis'in çağrısı üzerine tarihinde üçüncü kez bir araya gelen kilise meclisi, boşanma, eşcinsel evlilikler gibi konuları masaya yatıracak.

Haberler - NTV Haber 06.10.2014 - 02:13

Katolik kilisesi olağanüstü toplandı

Katolik kilisesi, boşanma, kürtaj ve eşcinsel evlilik gibi konular karşısında Vatikan'ın öğretilerini gözden geçirmek üzere olağanüstü toplandı.

Tarihinde üçüncü kez biraraya gelen meclis, kilisenin öğretilerinin çağa uygunluğunu tartışacak. İki hafta sürecek mecliste, kardinaller, piskoposlar, papazlar ve dini temsilcilerden oluşan 250 kişi katılıyor.

Toplantı, hem katolik kilisesi'nin geleceği hem de papa francis için bir sınav olarak görülüyor. Toplantıdan çıkacak sonucun, Papa Francis'in reformcu görüntüsünün gerçek mi yoksa bir imaj çalışması mı olduğunu göstereceği yorumları yapılıyor.

Meclisi toplama kararı, Vatikan'ın din adamları ve katolikler arasında geçtiğimiz yıl yaptırdığı anketin ardından geldi.

Ankette, evlilik öncesi cinsel ilişki, doğum kontrol yöntemleri ve eşcinsel birliktelikler gibi konularda sorular yer alıyordu.

Anket, Katolikler’in büyük kısmının kilisenin politikalarına karşı çıktığını ortaya koydu.

Sayfa Yükleniyor...