İsviçre'nin Crans-Montana kasabasında devam eden Kıbrıs görüşmelerinde 50 yıllık sorunda çözümün eşiğine gelindiği ancak Yunanistan'ın son adımı atmaktan kaçındığı bildirildi.

Edinilen bilgilere göre taraflar, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in önerdiği çerçeve anlaşması üzerinde uzlaşmaya oldukça yakın. Ancak Yunanistan çözümün zamana yayılması konusunda görüş bildirdi.

Yunanistan'ın çerçeve anlaşmasında yer alan ittifak anlaşmasını çıkararak, paketin bütünlüğünü bozmayı amaçladığı belirtiliyor. İsviçre'de bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koçias'ın sorumluluk almaktan kaçındığı ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın İsviçre'ye gelerek sorumluluk almasını istediği ifade edildi.

Çipras da Crans-Montana'ya gelmemek için İngiltere Başbakanı Theresa May ile telefonda görüştü ve May'in de İsviçre'ye gitmemesi yönünde ricada bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım ve İngiltere Başbakanı Theresa May’in gelişmelere bağlı olarak İsviçre'ye gitmek için hazır bekledikleri belirtiliyor. BM Genel Sekreteri Guterres'in de taraflara çözüme ulaşma konusunda büyük baskı uyguladığı belirtiliyor.