'Kıbrıs'ta birleşme umudu bitti'

The Economist KKTC'deki seçim sonuçlarını böyle yorumladı.

Anadolu Ajansı 24.04.2009 - 11:22

İngiltere'de yayımlanan haftalık siyaset ve ekonomi dergisi The Economist, KKTC'de milliyetçilerin seçim zaferinin, Kıbrıs'ta birleşme umutlarını söndürdüğünü öne sürdü.

"Birleşik Kıbrıs" beklentilerinin seçim sonucuyla birlikte azaldığını öne süren derginin haber-analizinde, KKTC'deki seçim sonuçlarının seçmenlerin, barış görüşmelerine inancını yitirdiğinin göstergesi olduğu savunuldu.

Sonucun aynı zamanda Türkiye'nin AB ile yürüttüğü hassas üyelik müzakerelerine de zarar vereceği öne sürülen haberde, Türkiye'nin Rumlara liman ve havaalanlarını açmak için gelecek Aralık ayına kadar süresi bulunduğu hatırlatıldı.

The Economist, AB dönem başkanlığının Temmuz'da İsveç'e geçeceğini yazdı ve bu ülkenin Türkiye ile AB arasında yeni bir "tren kazasını" önlemek için arayış içinde bulunduğunu bildirdi.

Bu konudaki önerilerden birinin, Türkiye'nin sembolik olarak sadece bir ya da iki limanını açması olduğu da belirtilen Economist'in haberinde, bunun daha önce Finlandiya'nın dönem başkanlığında da denendiğine işaret edildi.

Umutların şimdilik Kıbrıs'taki iki lider Hristofyas ve Talat'ın görüşmelerine kilitlendiğini kaydeden haberde şu ifadeler yer aldı:

"Talat, 2004 yılında Annan planı için yapılan referandum sırasında Kıbrıslı Türkleri ''evet'' demeye ikna eden lider. Hristofyas'ın Şubat 2008'de Cumhurbaşkanı seçilmesiyle umutlar artmıştı ve müzakereler Türk hükümetinin de desteğiyle yeniden başladı. KKTC'de seçimi kazanan UBP lideri Derviş Eroğlu, kamuoyu karşısında birleşme fikrine destek verdi ve Talat ile Hristofyas arasındaki görüşmelerin sürmesi gerektiğini söyledi. Ancak birçok kişi onun statükoyu tercih ettiğini düşünüyor. Bu da Türkiye'ye bağımlılığın sürmesi ve 30 bin Türk askerinin adada kalması anlamına geliyor."

Eroğlu'nun müzakerelere temsilci göndermekten söz ettiğine de dikkat çekilen haberde, AB'nin Güney Kıbrıs'ı üyeliğe kabul ederek sorunu daha karmaşık hale getirdiğine işaret edildi ve bir uzmanın, ''AB eğer daha akıllı ve daha esnek olsaydı, izolasyonlar çok önce kaldırılmış ve böylece Kuzey Kıbrıs'ın Ankara'ya olan bağımlılığı en aza indirilmiş olurdu'' görüşüne yer verildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...