KKTC'nin yeni cumhurbaşkanı Ersin Tatar kimdir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni cumhurbaşkanı belli oldu. Mustafa Akıncı'yı geçerek cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Ersin Tatar, kazandığı andan itibaren sosyal medyada en çok konuşulan kişi haline geldi. Peki Ersin Tatar Kimdir? İşte tüm merak edilenler...

Haberler 19.10.2020 - 12:18

KKTC'nin yeni cumhurbaşkanı Ersin Tatar kimdir?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni cumhurbaşkanı %51,74 oy olarak Ersin Tatar oldu.

Özgeçmişi oldukça merak edilen Tatar, bir dönem Show TV ve Cine5 kanallarında Genel Müdürlük yaptı.

Ersin Tatar kimdir?

7 Ekim 1960 yılında Lefkoşa’da doğan Ersin Tatar’ın babası da eski bir siyasetçi olan Rüstem Tatar’dır. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

ERSİN TATAR'IN EĞİTİMİ

1971-74 yılları arasında İngiliz okulunda eğitim gören Tatar, bir süre sonra Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle eğitimine İngiltere’de devam etti. Londra'daki Forest School'da lise eğitimini tamamlayan KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı, 1982 yılında Cambridge Üniversitesi'nden iktisat alanında mezun oldu.

ERSİN TATAR'IN KARİYERİ

İlk olarak 1982-86 yılları arasında Price Waterhouse şirketinin İngiltere merkez ofisinde çalışan Ersin Tatar, orada mali müşavir unvanını ve hesap uzmanlığı eğitimini aldı. Bir süre sonra PollyPeck firmasında Finansman Müdürü olarak görev alan Tatar, 1990'da Türkiye'deki Show TV ve Cine5 kanallarının kuruluşunda Genel Müdürlük görevini üstlendi.

1991-92 yıllarında Ankara'daki FMC-Nurol Savunma Sanayi A.Ş.'de Finansman müdürü görevine getirildi. Daha sonra kuruluşunda yer aldığı Show TV’ye geri dönen Tatar, 1992-2001 arasında Genel Koordinatörlük görevinde bulundu.

Ayrıca 1996 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilk özel televizyon kanalı Kanal T'yi kurdu. 1990’lı yıllarda Doğan Harman ve Hüseyin Macit Yusuf ile birlikte Kıbrıslı dergisini yayımlayan Tatar, sonrasında Özer Hatay'la Kıbrıslım dergisini çıkardılar.2000’lerde Halkın Sesi gazetesinde haftalık olarak makale yazan KKTC cumhurbaşkanı, Aile şirketi olarak Tatar&Co Bağımsız Dış Denetim firmasında da ortak olarak yer aldı.

ERSİN TATAR'IN SİYASİ HAYATI

5 Mayıs 2009 tarihinde KKTC Maliye Bakanı olurken, ayrıca UBP Genel Sekreter Yardımcısı görevine devam etti. 2013 yılında hükümetin düşmesiyle görevine son verilen Tatar, 2018 yılında UBP Genel Başkanı oldu.

Sayfa Yükleniyor...