Lefkoşa Büyükelçiliği'nden açıklama

Lefkoşa Büyükelçiliği dün yaşanan darbe girişimi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

NTV Haber 16.07.2016 - 20:41

Lefkoşa Büyükelçiliği'nden açıklama

Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdildi: 

"Dün (15 Temmuz) akşam saatlerinde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye'nin muhtelif şehirlerinde emir komuta zinciri dışında bir askeri hareketlilik başlamış, bu hareketliliğin, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış olan, çeşitli rütbelerden bir grup asker tarafından ülkenin birliğine, beraberliğine ve bütünlüğüne yönelik bir kalkışma ve darbe girişimi olduğu ortaya çıkmıştır. 

Türkiye, ne yazık ki, kendi Meclisini, kendi kurumlarını bombalayan, kendi vatandaşına kurşun sıkan, kendi silah arkadaşlarını ve komutanlarını sırtından vuran hain bir grubun terörüyle karşı karşıya kalmış; demokrasi tarihimizde ilk defa, milli iradeyi temsil eden Gazi Meclisimiz devletin emanet ettiği uçak ve helikopterleri kullanan hain bir çetenin saldırısına uğramıştır. 

Sözkonusu darbe teşebbüsü, Türk Silahlı Kuvvetleri emir ve komuta zinciri tarafından ilk andan itibaren reddedilmiş, gerek Emniyet teşkilatımız, gerek adli makamlarımız bu elim teşebbüs karşısında süratle harekete geçerek sürecin önünü kesmişlerdir. 

Devletiyle el ele veren, tarihi bir dayanışma örneği gösteren  halkımız ise, sokaklara çıkmış, cansiperane şekilde darbeci çetenin tanklarının önünde durarak bu darbe girişimine bilfiil engel olmuştur. 

Darbeci grubun TRT yerleşkesini silah zoruyla ele geçirme teşebbüsü ve başta internet olmak üzere kitle iletişim araçlarını kullanarak giriştikleri algı operasyonu süratle akamete uğratılmıştır. Darbeciler, özel basın organlarının merkezlerini de ele geçirmeye çalışmışlar, ancak sivil toplumumuzun mukavemetiyle bu teşebbüs de sonuçsuz kalmıştır. Diğer yurtdışı temsilciliklerimizin yanısıra Büyükelçiliğimiz önünde de vatandaşlarımız toplanarak demokrasi ve milli iradeden yana tavır göstermişlerdir. Bu süreçte Türk medyası da büyük bir demokrasi dersi vermiştir. 

Siyasi Partilerimizin tümü demokrasimize, milli iradeye ve bunu temsil eden TBMM'ye sahip çıkmıştır. TBMM bugün olağanüstü toplanarak bir ortak bildiri yayınlanmıştır . 

Hava Kuvvetleri, Jandarma ve bazı zırhlı birlik unsurlarının ağırlıklı olarak içinde yeraldığı sözkonusu terör grubuna karşı yapılan operasyonlarda yaklaşık 3000 darbeci tutuklanmış, yaklaşık 100 kişi çatışmalarda ölü ele geçirilmiştir. 

Darbe girişiminde aralarında sivil vatandaşlarımızın da bulunduğu 161 şehit verilmiştir. 1400 civarında yaralımız mevcuttur. 

Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Hükümetimiz, TBMM üyelerimiz Türk Silahlı Kuvvetleriyle tam bir dayanışma içerisinde, demokrasinin ve hukuk devletinin yanında yer alarak bu darbe girişimini önlemişlerdir. 

Bugün itibariyle Türkiye'de yaşam normale dönmüştür. 

Bundan sonra, darbeye teşebbüs eden çetenin layık olduğu ve hakettiği şekilde cezalandırılmasını teminen Yüce Devletimizce gerekli adımlar atılacaktır.   

Darbe kalkışmasını FETÖ terör örgütünün gerçekleştirdiği görülmektedir. Hükümetimiz, bu örgütün terörist niteliğini ve Fethullah Gülen'in gerçek yüzünü dost ve müttefik ülkelere anlatma yönünde yoğun çaba göstermekle birlikte, bu konudaki hassasiyeti bugüne kadar bazen yeterince anlaşılamamıştır. Bu teşebbüsleriyle, darbeci terör örgütünün gerçek yüzü ortaya çıkmıştır. 

Menfur darbe teşebbüsünde şehit verdiğimiz insanlarımıza Allah’tan rahmet ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. 

Dün akşamdan itibaren, darbe teşebbüsüne karşı ülkemize destek ve dayanışma mesajlarını esirgemeyen KKTC Devlet ve Hükümet yetkililerine teşekkür ederiz. 

KKTC’de yaşayan yurttaşlarımızın bu menfur darbe teşebbüsü karşısında gereken duyarlılığı göstererek, gece boyunca Büyükelçiliğimizin önünde toplanıp, Yüce Devletimize ve Hükümetimize destek ve bağlılıklarını en güçlü şekilde ortaya koymaları takdir ve şükranla karşılanmıştır." 

Sayfa Yükleniyor...