Lübnanlı eski bakan Şatah toprağa verildi

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta geçtiğimiz hafta içi düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden eski maliye bakanı Muhammed Şatah, binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninde toprağa verildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.12.2013 - 17:13

Lübnanlı eski bakan Şatah toprağa verildi

Beyrut’ta düzenlenen ve toplam 6 kişinin öldüğü bombalı saldırıda hayatını kaybeden Lübnanlı ekonomist, eski diplomat ve bakan Muhammed Şatah, bugün toprağa verildi.

Müstakbel Hareketi Başkanı Fuad Sinyora, cenazede yaptığı konuşmada, “Şatah güpegündüz öldürüldü... Barışçıl, demokratik ve sivil tutumumuzda kararlıyız, teslim olmayacağız teröristlerden de korkumuz yok" dedi.

Sinyora, ülkesinin ‘illegal silahlardan kurtuluncaya’ kadar, barış, demokratik ve sivil direnişe devam edeceklerini söyledi.

Sinyora, Şatah'ın cenaze merasiminin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Şatah'ı ‘kahraman’ olarak nitelendirerek, "Şatah güpegündüz öldürüldü ancak barışçıl, demokratik ve sivil tutumumuzda kararlıyız, teslim olmayacağız teröristlerden de korkumuz yok" dedi.

Lübnan'da halkın barış içinde yaşamasından rahatsız olan tarafların olduğuna değinen Sinyora, "Katiller bizden korkmalı. Biz Lübnan'da ortak yaşamdan söz ederken, onlar öldürerek hakimiyet kurmaya çalışıyorlar" diye konuştu.

"14 Mart İttifakı"nın bünyesinde yer alan hiç kimsenin Lübnan'ı yıkma ve harap etme çabasında olmadığını ifade eden Sinyora, Lübnan'ın "savaş ve fitne alanı değil, özgürlük ve diyalog alanı" olarak kalacağını dile getirdi.

Saldırılarda öldürülenlerin haklarından vazgeçmeyeceklerini belirten Sinyora, "Şiddet, terör ve güç kullanmaya karşıyız. Geri adım atmamaya, Lübnan'ı, as bağımsızlık ve egemenliğini korumak için illegal silah işgalinden kurtarmaya kararlıyız" şeklinde görüşünü dile getirdi. Sinyora, "Vatana ve meşruiyete dönmenin zamanı geldi. Biz, dava sahibi insanlarız. Davamız, açılım ve itidal" dedi.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI     
Cenaze töreninde konuşan Trablus Müftüsü Şeyh Malik eş-Şiar da Lübnan'ın bulunduğu duruma değinerek, "Her türlü terör ve kan dökmenin karşısındayız. Lübnanlılar bilsin ki doğru olanın kazanması yakındır. Sağduyu ve aklın sesi her zamankinden daha gür çıkacak" ifadelerini kullandı.

Yeni hükümetin bir an önce kurulmasını temenni ettiğini dile getiren Şiar, "İnanıyorum ki yeni hükümet, vatandaşların güvenliği ve ülkenin geleceği için akil insanların bir araya gelmesiyle, uzlaşı sağlanarak oluşturulacak" değerlendirmesinde bulundu.

Eski Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri'nin siyasi danışmanlığını yapan ve Suriye rejimi ile Hizbullah'a yönelik eleştirileriyle tanınan eski Maliye Bakanı Muhammed Şatah'a yönelik bombalı saldırıda, Şatah'ın da aralarında bulunduğu 6 kişi hayatını kaybetmiş, 70 kişi yaralanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...