Malezya'nın tartışmalı sahte haber yasası muhalefet liderini vurdu

Malezya'da muhalefet lideri ve eski Başbakan Mahathir Muhammed'e sahte haber yaymaktan soruşturma başlatıldı. Muhammed uçağının sabote edildiğini iddia etmişti. Ülkede yakın zamanda çıkarılan sahte haber yasası basını ve muhalefeti sindirmenin aracı olarak değerlendiriliyordu.

Anadolu Ajansı 03.05.2018 - 11:50 | Son Güncelleme : 03.05.2018 - 12:25

Malezya'nın tartışmalı sahte haber yasası muhalefet liderini vurdu

Güneydoğu Asya'da yer alan Malezya'da geçen ay çıkarılan sahte haberlere karşı mücadele yasası ana muhalefet liderini vurdu.

Ülkenin eski başbakanlarından Mahathir Muhammed'e sahte haber yayma suçundan soruşturma başlattı. Ülkede 9 Mayıs'ta seçim yapılacak. 

Ülkede birkaç gün sonra düzenlenecek seçim öncesi başlatılan soruşturma tepkilere neden oldu. 92 yaşındaki muhalefet lideri Mahathir Muhammed adaylığını açıkladığı Langkawi adasına giderken uçağının sabote edildiğini açıklamıştı.

Uçak şirketi ve Malezya sivil havacılık kurumu uçağın teknik bir arıza nedeniyle havalanamadığını belirterek, sabotaj iddialarını reddetmişti. Muhammed daha sonra başka bir uçağa binerek adaya gitmişti.

Şirkentten ve kurumdan gelen açıklamaların ardından başken Kuala Lumpur'da muhalefet lideri hakkında sahte haber yaymaktan soruşturma başlatıldı. 92 yaşındaki Muhammed soruşturmaya açılmasına "Beni mahkemede mahkum edebilirler. Ama bende gerçekler dışında başka bir şey bulamazlar" ifadeleriyle tepki gösterdi. 

TARTIŞMALI SAHTE HABER YASASI

Muhalefetin ve medya gözlemcilerinin eleştirilerine rağmen sahte haberle mücadele yasası çıkartıldı. Yasa kapsamında sahte bilgileri üretip yaymaktan suçlu bulunan kişilere 6 yıla kadar hapis ve 128 bin dolara kadar ağır para cezaları verilmesi öngörülüyor. Yasanın medyayı ve muhalefeti susturmak için kullanılacağı belirtiliyordu.

61 YILDIR ÜLKEYİ YÖNETİYORLAR

Malezya'da Milli Cephe ittifakı 61 yıldır ülke yönetimini elinde bulunduruyor. Malezya 61 yıl önce İngiltere'den bağımsızlığını ilan etmişti.

Eski Başbakan Mahathir Muhammed bu koalisyonun lideri olarak 22 yıl boyunca ülkeyi yönetti. Daha sonra yerini Najib Razak'a bırakan Muhammed şimdi eski partisine karşı yarışıyor. Anketlere göre Milli Cephe'nin seçimi yeniden kazanması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...