Mısır'da Şefik isyanı

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk tur sonuçları açıklandıktan sonra binlerce protestocu Tahrir Meydanı'na yürüyerek gösteri yaptı. İkinci turda yarışacak eski başbakanlardan Ahmed Şefik'in seçim bürosu ateşe verildi.

29.05.2012 - 10:20

Mısır'da Şefik isyanı

Mısır'da geçtiğimiz hafta düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk tur sonuçları dün Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklandı. Kesin sonuçların açıklanmasının ardından cumhurbaşkanı adaylarından Hamdin Sabbahi yanlılarının da bulunduğu binlerce kişi Tahrir Meydanı'na yürüyerek protesto gösterisi yaptı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Müslüman Kardeşler'in adayı Muhammed Mursi'ye karşı yarışacak eski başbakanlardan Ahmed Şefik'in seçim bürosu ateşe verildi.

Nasırcı Kerame Partisi'nin lideri ve cumhurbaşkanı adayı Hamdin Sabbahi'nin destekçileri dün gece Tahrir Meydanı'nda gösteri düzenledi.

'MÜBAREK NEYSE ŞEFİK DE O'
Başkent Kahire'de Tahrir Meydanı'nda ellerinde Mısır bayrakları taşıyan ve seçime hile karıştırıldığını iddia eden göstericiler, ''Değişen bir şey yok, Şefik'te hile çok'', ''Mübarek neyse Şefik de o'', ''Ne döküntüler ne İhvan, işte devrim işte meydan'' ve ''Tantavi doğru söyle seçime hile karıştırdın mı'' sloganları attı.

İSKENDERİYE'DE GÖSTERİ
İskenderiye ve Süveyş'te de kalabalık bir grup seçim sonuçlarına hile karıştırıldığını öne sürerek, sokaklarda gösteri yaptı. İlk turdaki kesin seçim sonuçlarına göre, Kerame Partisi lideri Sabbahi, İskenderiye'de en fazla oy alan cumhurbaşkanı adayı oldu. Göstericiler, ''İskenderiye son sözünü söyledi'', ''Hamdin cumhurbaşkanı'' ve ''Askeri rejim yıkılacak'' yönünde sloganlar attı.

İKİNCİ TUR 16 HAZİRAN'DA
Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu, ilk turda en yüksek oyu alan Hürriyet ve Adalet Partisi'nin adayı Muhammed Mursi ile Mübarek döneminin son başbakanı Ahmet Şefik arasında 16-17 Haziran'da yapılacak.

Kesin sonuçların dün ilan edilmesinin ardından seçimin birinci turunu üçüncü olarak tamamlayan Hamdin Sabbahi seçimlere hile karıştırıldığını öne sürmüş ve ikinci turda hiçbir adaya destek vermeyeceğini açıklamıştı. Seçimin dördüncüsü bağımsız Abdulmunim Ebu'l-Futuh da seçim sonuçlarını tanımadığını belirtmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...